Ronaldo, Zidane ve Arkadaşlarının Yoksullukla Mücadele Maçı bu akşam TV2’de

04.Mar.2014

UNDP’nin bu yıl onbirincisini düzenlediği Yoksullukla Mücadele Maçı, bu akşam TSİ 21.00’de İsviçre’den canlı yayınla TV2 ekranlarında olacak.  BM Kalkınma Programı İyi Niyet Elçileri Ronaldo ve Zidane’ın davet ettiği dünyaca ünlü futbol yıldızları arasında Türkiye’de top koşturmuş oyuncular da var.

 

AnkaraYılda bir defa yapılan ve çok sayıda ülkenin televizyon kanalarında canlı olarak yayınlanan Yoksullukla Mücadele Maçı,  Türkiye’de de TV2 tarafından yayınlanacak.

İlki 2003 yılında İsviçre’de düzenlenen Yoksullukla Mücadele Maçı, bu yıl yine İsviçre’de Bern kentindeki Stade De Suisse Ulusal Stadyumu’nda yapılacak. Maç için tüm biletler günler öncesinden tükendi.

Ronaldo ve Zinédine Zidane, davet ettikleri dünyaca ünlü futbolculardan oluşan takımları ile Bern kentinin profesyonel futbol takımı BSC Young Boys (BSC Genç Erkekler) ve arkadaşlarına karşı bir dostluk maçı oynayacak.

Organizasyonla ilgili bir açıklama yapan Zinédine Zidane, “Bern’de yapacağımız 11. maç sayesinde Filipinler’de yardıma ihtiyaç duyan insanlar için hem farkındalık, hem de maddi kaynak sağlayabilmeyi umuyoruz. Haiyan Tayfunu kurbanlarına destek için beraberce çalışarak hepimiz Yoksullukla Mücadele Maçı’nın galibi olacağız.” diye konuştu.

Efsanevi futbol yıldızları Ronaldo ve Zinédine Zidane, 2003 yılındaki başlangıcından bu yana Yoksullukla Mücadele Maçı’nın organizasyonunu beraberce sahipleniyor.

2014 FIFA Dünya Kupası’nın organizasyon komitesinin de başlıca üyelerinden biri olan Ronaldo, “Geçen yıl maçın 10. yıldönümünü Brezilya’da kutlamıştık ve bu benim için hâlâ bir gurur kaynağı.  BSC Young Boys gibi takımların etkinliğe evsahipliği yapmayı teklif etmesi de beni onurlandırıyor.” diye konuştu. Ronaldo, “Bu yıl Filipinler’deki vaziyetten kaygı duyuyoruz ve bu maç yoluyla ülkeye kaynak sağlama amaçlı küresel çabalara destek olmak istiyoruz.” dedi.

Maçın gelirinin üçte ikilik bir kısmı Filipinler’deki afet sonrası iyileştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla kullanılacak. Haiyan Tayfunu’nda 5,000’den fazla kişi yaşamını yitirmiş, 1 milyon kişi yerinden olmuş; afetten tahmini olarak 11,8 milyon kişi daha etkilenmişti. Yerel ekonomiye destek amacıyla Tacloban’da enkaz kaldırma çalışması için iş karşılığı ödeme projesi başlatan UNDP; tayfun sonucunda evlerini, işyerlerini ve işlerini kaybeden kişilere destek için çalışmalarını sürdürecek.

‘Yoksulluğu Sona Erdirmek için Takım Olalım’ sloganı ile düzenlenen Yoksullukla Mücadele Maçı, futbol yıldızları ve UNDP iyi niyet elçileri Ronaldo ve Zidane’in girişimleri ile hayata geçirildi.

İlk maçın yapıldığı 2003 yılından bu yana birçok yardım projesine destek olan girişimde, geçen yıl Brezilya’nın Porto Alegre kentinde oynanan karşılaşma ile UNDP’nin Brezilya ve Yeşil Burun Adaları’ndaki (Cape Verde) projelerine destek olmak için 360 bin ABD doları toplanmıştı.

Tüm dünyada televizyonlardan canlı yayınlanacak olan karşılaşma, futbolun yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ile Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından da destekleniyor.

BU ZAMANA KADAR YAPILAN MAÇLAR

1. Maç 2003’de İsviçre’nin Basel kentinde oynandı. İlk Yoksullukla Mücadele Maçında çeşitli projeler için yaklaşık 1 milyon dolar yardım toplandı.

2. Maç 2004’te İspanya’nın başkenti Madrid’de oynandı. Haiti’deki projeler için 200 bin dolar toplandı.

3. Maç 2005’te Almanya’nın Düsseldorf kentinde oynandı. Etiyopya, Maldivler, Burkina Faso, Kolombiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Küba’daki projeler için 450 bin dolar toplandı.

4. Maç 2007’de Fransa’nın Marsilya kentinde oynandı.

5. Maç 2008’de İspanya’nın Málaga kentinde oynandı. Karşılaşma 30 bin taraftarı bir araya getirdi.

6. Maç yine aynı yıl yani 2008’de Fas’ın Fes kentinde oynandı. Doğu Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki projeler için 180 bin dolar toplandı.

7. Maç 2009’da Portekiz’in başkenti Lizbon’da oynandı. Haiti depremi sonrası yardım faaliyetleri için 760 bin dolar toplandı.

8. Maç 2010’da Yunanistan’ın başkenti Atina’da oynandı. Haiti ve Pakistan’daki afet sonrası yardım çalışmaları için 540 bin dolar toplandı.

9. Maç 2011’de Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlendi. Afrika Boynuzu’ndaki açlık ve kıtlıkla mücadele için 100 bin doların üzerinde yardım toplandı.

10. Maç 2012’de Brezilya’nın Porto Alegre kentinde düzenlendi. UNDP’nin Brezilya ve Cape Verde’deki projelerine destek olmak için 360 bin ABD doları toplandı.

 

ONBİRİNCİ YOKSULLUKLA MÜCADELE MAÇI: KATILIMCILARIN TAM LİSTESİ

Ronaldo, Zidane ve arkadaşlarının takımı:

Ronald de Boer (Hollanda), Steve McManaman ve Jamie Carragher (İngiltere), Robert Pires, Claude Makéléle, Christian Karembeu ve Patrick Vieira (Fransa), Jens Lehmann (Almanya), Gaizka Mendieta , Fernando Hierro ve Michel Salgado (İspanya), Paulo Ferreira, Fernando Couto, Luis Figo, Paulo Sousa ve Deco (Portekiz), Marta, Giovane Elber, Juliano Belletti ve Roberto Carlos (Brezilya), Pavel Nedvěd (Çek Cumhuriyeti), Gianluca Zambrotta, Gennaro Gattuso, Christian Vieri ve Fabio Cannavaro (İtalya), Hakan Şükür (Türkiye) Hidetoshi Nakata (Japonya) ve Freddie Ljungberg (İsveç).

BSC Young Boys (Genç Erkekler) ve Arkadaşlar takımı, BSC Young Boys’un eski ve şimdiki oyuncularından oluşacak. Takım, İsviçreli eski futbolcu Stéphane Chapuisat ve Hakan Yakın tarafından yönetilecek.

Hakem: Pierluigi Collina (İtalya).

 

UNDP İYİ NİYET ELÇİLERİ

Ülkelerinde ve dünyada herkes tarafından tanınan,  yetenekleri ve başarılarıyla alanlarında zirvede olan iyi niyet elçileri, BM Kalkınma Programı gibi BM örgütlerinin evrensel mesajlarını ve dünyayı daha yaşanabilir yer haline getirmek için koyduğu hedefleri tüm dünyaya duyurarak destek sağlıyor.

BM Kalkınma Programı’nın iyi niyet elçileri

1. Brezilyalı futbol yıldızı Ronaldo

2. Cezayir asıllı Fransız futbol yıldızı Zinédine Zidane

3. Futbolcu Didier Drogba (Fildişi Sahili)

4. İspanyol milli kaleci Iker Casillas

5. Brezilyalı kadın futbol yıldızı Marta Vieira da Silva

6. Rus tenisçi Maria Sharapova

7. Aktör Antonio Banderas

8. Japon aktris Misako Konno

9. Norveç’in veliaht prensi Haakon Magnus

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global