81 ilden 600 kadın eşitlik için buluşuyor

19.Haz.2013

Ankara’da düzenlenecek “3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu”nda Türkiye’nin tüm illerinden 600 kadın ‘eşitlik için’ bir araya geliyor.

Bu sene 21-22-23 Haziran tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek olan “Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu” uzmanlıkları, öncelikleri ve çalışma biçimleri farklı olsa da ortak paydası kadınların güçlendirilmesi olan yüzlerce kadın örgütü temsilcisini bir araya getiriyor.

Forumda kadınlar sığınaksız bir dünyayı, birlikte politika üretebilme imkânlarını, ayrımcılıkla mücadeleyi, güncel politik sorunları, kadın emeğini ve istihdamını konuşacak.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteğiyle düzenlenen, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin sekretaryasını yürüttüğü forumun yürütme kurulunda Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Türk Kadınlar Birliği (TKB), Başkent Kadın Platformu (BKP) ve Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) yer alıyor.

Ayrımcılık ve kadın hareketinin önündeki engeller tartışılacak konulardan
 
Üç gün boyunca sabahtan akşama kadar sürecek atölyelerde pek çok konu ele alınacak.

Kadın cinayetleri, çocuk gelinler, aile kurumu, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), kamu-sivil toplum kuruluşları işbirliği, siyasete katılım, kent-kentlilik hakkı, illerdeki eşitlik birimleri üç gün boyunca forumda tartışılacak.

‘Ayrımcılık’ konusu da ön plana çıkan konulardan. Etnik temelli ayrımcılık, LGBT bireylere, engelli kadınlara, çocuklara ve başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılık konuları forum boyunca özellikle vurgulanacak.

Bir diğer önemli konu da Türkiye’de kadın hareketinin önündeki engeller olacak. Kadınların barış sürecine katılımı, anayasa süreci, kürtaj hakkı, kadının kaç çocuk doğuracağına karar verme hakkı, çocuk, hasta ve yaşlı bakım yükümlülüklerinin tüm toplum tarafından paylaşılması; girişimciliğin kadın istihdamına çözüm olup olmayacağı, esnek çalışma ve kadın üretim kooperatifleri konuları masaya yatırılacak.

Bu buluşma yalnızca atölyelerle sınırlı kalmayacak. Gün boyunca film gösterimleri, müzik dinletileri, fotoğraf ve video kullanımı çalıştayları, haber yazma ve görsel arşiv toplama atölyeleri yapılacak.
 
İlk forum 2000 yılındaki Pekin +5 konferansı ile düzenlendi

Türkiye’nin dört bir yanındaki kadın örgütlerinin ilk büyük buluşması 1995 yılında yapılan Dünya Kadın Konferansı’nın ardından 2000 yılındaki Pekin +5 konferansı ile düzenlendi.

2003 yılındaki ikinci kadın örgütleri toplantısı ise Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) dördüncü ve beşinci Gölge Raporu için yapıldı.

Tüm illerden 453 kadının katıldığı bu toplantının sonucunda CEDAW Ülke Raporuna alternatif oluşturacak 'gölge rapor' hazırlanmaya başlandı.
 
On yıl sonra yine 81 ilin tamamından kadınlar bir kez daha eşitlik, adalet için toplanıyor.

600 kadının bu buluşması için kadınlar, “Her şeye rağmen umudumuzu kaybetmiyoruz, farklılığımızla daha güçlü bir kadın hareketi adına bir araya geleceğimiz için heyecanlıyız” diyor. 

Etkinlik ayrıntıları:

3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu

Tarih: 21-22-23 Haziran 2013
 Yer: Büyük Anadolu Otel, Ankara

(Etkinliğin ayrıntılı gündemi için tıklayınız.)

İletişim bilgileri

Ayrıntılı bilgi için:

Dr. Leyla Şen
Demokratik Yönetişim Program Müdürü
UNDP Türkiye
Tel: 0312 454 11 19
E-mail: leyla.sen@undp.org

Seher Alacacı
Demokratik Yönetişim Program Sorumlusu
UNDP Türkiye
Tel: 0312 454 11 67
E-mail: seher.alacaci@undp.org

Neşe Çakır
Türkiye’de Cinsiyet Eşitliği’ne Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Ortak Programı Yöneticisi
UNDP Türkiye
Tel: 0312 454 10 57
E-mail: nese.cakir@undp.org

Hediye Nur Hasırcı
Türkiye’de Cinsiyet Eşitliği’ne Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Ortak Program Sorumlusu
UNDP Türkiye
Tel: 0312 454 11 34
E-mail: hediyenur.hasirci@undp.org

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global