Argande, 2013-2014 Sonbahar/Kış koleksiyonu Şanlıurfa’da sunuluyor

01.May.2013

“GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler” projesi kapsamında yaratılan Argande markasının 2013-2014 Sonbahar/Kış Koleksiyonu defilesi, 2 Mayıs’ta Şanlıurfa’da yapılıyor. 
 
Argande 2013-2014 Sonbahar/Kış Koleksiyonu Hatice Gökçe’nin tasarım koordinatörlüğünde Türkiye’nin önde gelen moda tasarımcılarından Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi, Gül Ağış ve Nihan Peker önderliğinde hazırlandı.

Mavi, kırmızı ve siyah tonların hâkimiyetindeki koleksiyonun defilesinde Sema Şimşek, Burcu Kutluk, Selda Car, Selda Aksoy, Beril Kayar ve Bilge Kara gönüllü modeller olarak podyumda yürüyecek.

Modellerden Sema Şimşek Argande 2013-2014 Sonbahar/Kış Koleksiyonu yüzü olarak öne çıkıyor.

Bilge Tuğsuz'un artistik direktörlüğünü yaptığı defilenin müzikleri Can Hatipoğlu tarafından hazırlandı.

“Güneydoğu Anadolu’da Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler” programının ikinci aşamasının tanıtımı kapsamında sunulacak defileye proje destekçilerinin yanı sıra moda tasarımcıları ve basın mensupları katılacak.

Argande Hakkında

Adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş, Kommagene Krallığı’nın tek tanrıçası güzeller güzeli Argande’den alan marka, bugün Güneydoğu kadınlarının elinde yeniden doğuyor.

Güneydoğu Anadolu’daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (Sida) finansmanıyla Mayıs 2008’den beri uygulanan “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”, ürünlerini Argande markası altında topluyor.

Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor.

Argande koleksiyonunu hazırlamak üzere Batman ve Mardin’de kurulan atölyelerde yaklaşık 100 kadına istihdam olanağı sağlanıyor.

Türkiye’nin en büyük ve yenilikçi hazır-giyim firmalarından biri olan MUDO’nun gönüllü desteği ve Hatice Gökçe’nin marka koordinatörlüğünde, Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi gibi sektörün önde gelen tasarımcılarının elinden çıkan kıyafet ve aksesuarlar Güneydoğulu kadınlar tarafından üretiliyor.

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global