2015 sonrası Kalkınma Gündemi Ankara'da belirleniyor

06.Mar.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ve BM Mukim Koordinatörü Shahid Najam'ın katılacağı toplantıda Ulusal İstişarelerden Elde Edilen İlk Bulgular Kamuoyu ile paylaşılacak.

Ankara – Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 2000 yılında bir araya gelen dünya liderleri 2015 yılına kadar gerçekleştirmek için, başta yoksulluk, açlık ve hastalıklarla mücadele olmak üzere sekiz Binyıl Kalkınma Hedefi belirledi.
 
2015 yılı hedefine yaklaşılırken, Birleşmiş Milletler 2015 sonrası dönem için kalkınma gündemini belirlemek üzere küresel bir süreç başlattı.
 
Ancak, 2015 sonrası dönemin önceliklerinin nasıl ve kimler tarafından belirleneceği büyük önem taşıyor. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanında, 60'tan fazla ülkede hükümetler, sivil toplum, özel sektör, üniversiteler ve araştırma kurumlarıyla birlikte yoğun bir istişare süreci yürütülüyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye.
 
Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği tarafından yürütülen ulusal istişarelerden çıkan ilk bulgular  7 Mart 2013 Cuma günü Ankara Swiss Otel'de saat 14.30'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı  (UCLG) Başkanlığını, BM Yerel Yönetimler Danışma Komitesi UNACLA) Başkanlığını, ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığını da yürüten ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli üyesi olan  Kadir TOPBAŞ'ın ve BM Mukim Koordinatörü Shahid Najam'ın katılımıyla düzenlenecek "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Ulusal İstişarelerinin Değerlendirilmesi Toplantısı"nda kamuoyu ile paylaşılacak. 7 Mart Perşembe günü yapılacak toplantıya tüm basın mensuplarını davet ediyoruz.
 
Tarih  : 7 Mart 2013, Perşembe           
Saat   : 14.30                                                                                               
Yer     : Swiss Otel
             Yıldızevler Mah. Jose Marti Cad. No: 2, Ankara
LCV    : unic.ankara@unic.org  -  0 312 454 10 52
 
Program akışı
 
14.30 Açılış

-          Shahid Najam, Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü: "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Ülke İstişareleri: Nasıl Bir Gelecek İstiyorsunuz?"
-          Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı, BM Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA) Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı
-          Toplantı Amaç ve Yöntemine İlişkin Bilgilendirme: Moderatör (Prof. Dr. Bülent Gülçubuk)
-          Ulusal İstişareler sonucunda hazırlanan taslak raporunun sunumu: 2015 Sonrası Ülke İstişareleri Raportörü Sibel Kalaycıoğlu: "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi İstişare sonuçları: Ülke Öncelikleri ve Nedensellikleri nelerdir? "
-          Instagram Fotoğraf Yarışması Sergisinin Tanıtımı
-          2015 sonrası ülke istişareleri raporunun tartışılması ve hedeflerin belirlenmesi
-          Kapanış Konuşması: Moderatör (Prof. Dr. Bülent Gülçubuk)

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global