Kamu yönetiminde e-dönüşüm

07.Ara.2009

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA)‘nın ortaklaşa düzenlediği “Kamu Yönetiminde e-Dönüşüm: e-Devletten e-Yönetişim” Uluslararası Konferansı İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi ( SESRIC) desteği ile 8–11 Aralık 2009 tarihlerinde Antalya Kervansaray Otel’de gerçekleştiriliyor. 

“Kamu Yönetiminde e-Dönüşüm: e-Devletten e-Yönetişime” Uluslararası Konferansı’na, tüm dünyadan e-yönetim konusunda üst düzey karar vericiler, hükümet uzmanları ve uygulayıcıları, önde gelen yerel üniversiteler ve araştırma kurumlarından uzmanlar, akademisyenler, UNDP görevlileri ve medya temsilcileri katılıyor.

Konferansın açılışını Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, TODAİE ile TİKA temsilcileri yapıyor. Açılış oturumunda Suriye İletişim ve Teknoloji Bakanı Imad Sabouni  ve Sudan Devlet Bakanı Kamal A. Latif A. Rahim de birer konuşma yapıyor.

Uluslararası uzmanların, e-devlet ve e-yönetişim konusundaki araştırma sonuçlarını ve başarılı uygulamaları paylaşacağı konferansın öncelikli amacı  katılımcı ülkeler ve sektör temsilcileri için deneyimlerini, öğrenilen dersleri ve e-Yönetim uygulamalarına ilişkin politika ve stratejileri paylaşacakları ve bu prosedürlerin uygulanması sırasında hükümetlerin karşılaşabileceği riskleri azaltmak için çözüm ve yenilikçi stratejiler arayacakları bir platform oluşturmak.

Konferans, ABD Ulusal Dijital Yönetim Merkezi’nin kurucusu ve direktörü, aynı zamanda Başkan Obama’nın ICT danışmanı Prof. Jane Fountain’ın açılış konuşmacısı olduğu  “Kamu Yönetiminde e-Dönüşümün Sorunları ve Fırsatları: e-Bürokrasinin Yeniden Oluşturulması”  paneli ile başlayacak.

Panelin ardından “e-Yönetimin Önündeki Sorunlar”, “Bilgi Yönetimi”, “e-Yönetimde Yasal, Güvenlik ve Güven Konuları”, “e-Devletin Ölçülmesi”,  “e-Katılım” ve "m-Yönetim (mobil Yönetim)” konulu altı oturum yapılacak.

Dört gün boyunca gerçekleştirilecek oturumlarda Yerel /ulusal yönetimde entelektüel kapasite; e- Yönetimde sistemlerin akıllı kullanımı, Bilgi yönetimi politikaları ve stratejileri, e-Devletin faydaları ve ekonomisi,  e-yönetimin başarı faktörleri ve engelleri; e-yönetimin etkililiğini değerlendirmek için yöntemler, araçlar ve ölçüler; siyasi hesap verebilirlik, teknoloji katılım sürecini geliştirmek; katılımı artırmak için blog’ların ve wiki’lerin kullanılması; yönetim düzeyinde kamu idaresi reformunun kolaylaştırıcısı olarak e- yönetim ve e-Devletten m-Yönetime dönüşüm gibi konular masaya yatırılacak.

Katılımcılar daha sonra” İdari reform süreci ve e-Devlet”,  “e-Devlet Portalı”, “e-Devlet Proje Yönetimi” ve yalnızca hükümetleri tarafından tayin edilmiş ülke temsilcilerinin katılabildiği “eGOVNet Konsorsiyumu” konulu çalışma grupları oluşturarak, konuları ayrıntılı olarak tartışacak. Katılımcı ülkelerden temsilciler ayrıca  e-Adalet, e-Vergilendirme, e-Nüfus Kaydı /e-Kimlik, e-Gümrük, e-Sağlık, e-Konsolosluk, e-Eğitim başlıklarında ülke vakalarını tartışacak ve deneyimleri paylaşacaklar.

“Kamu Yönetiminde e-Dönüşüm: e-Devletten e-Yönetişime” Konferansı ile e-Yönetim konusundaki yeni düşünceler ve pratik deneyimlerin paylaşılması, güvenlik ve dijital uçurum gibi e-Yönetim sıkıntıları ile başa çıkabilmek amacıyla makul e-Yönetim politikaları ve stratejileri önerilmesi ve konferans sonrası kurulacak eGOVNet Konsorsiyumu ile kalıcı bir bölgesel e-yönetim liderleri ağına öncülük edilmesi hedefleniyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global