Siirt’in biyolojik çeşitliliği ortaya çıkarılıyor

01.Haz.2014

Neslinin tükendiği düşünülen leoparların hala yaşadığına dair izlerin Gabar Dağı’nda bulunmasıyla başlatılan Güneydoğu Anadolu Leopar projesi ile bölge fotokapanlarla izleniyor ve böylece bölgenin biyolojik çeşitliliği gözler önüne seriliyor.

Güneydoğu Anadolu Leopar projesi Doğal Kaynak ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği ve Doğa Kültür ve Yaşam Derneği’nin ortaklığında Ağustos 2013’te başlatıldı.

GEF Küçük Destek Programı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje, bölgede leoparların öldürülmesinin arkasında yatan nedenleri bulmayı, bunlara karşı önlemler geliştirmeyi ve hem yerel, hem de ulusal kamuoyunu leoparın önemi konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Projede fotokapanların kullanılması Siirt ilinin biyolojik çeşitliliğini de ortaya çıkarıyor.

Proje çalışmaları sırasında şu ana kadar vaşağın ve su samurunun bölgedeki varlığına dair kanıtlara ulaşıldı.

Siirt Valisi Ahmet Aydın leopar projesini ziyaret etti

Siirt Valisi Ahmet Aydın, Güneydoğu Anadolu Leopar projesini Mayıs ayında ziyaret etti.

Siirt ilinin önde gelen yetkililerinin ve Yelkesen Köyü halkının içinde bulunduğu kalabalık bir heyetle birlikte proje kapsamında Gabar Dağı’nın eteklerinde yerleştirilmiş bir fotokapanı da kontrol eden Aydın, proje konusunda bilgi aldı.

Siirt’te yapılan bu projenin Kasım 2013’te Diyarbakır’da yaşanan olaydan aylar önce başlatıldığına dikkat çeken Aydın, onlarca yıl sadece ölüm haberleriyle anılan bu bölgenin artık doğal hayatının zenginliğiyle öne çıkmasını istediğini ve bu anlamda Siirt’in örnek olması için bu projeyi çok önemli bulduğunu söyledi.

‘Botan vadisi koruma alanı olmalı’

Vali Aydın daha sonra Proje Yürütücüsü Batur Avgan ve Orman Su İşleri Siirt Şube Müdürü Nevzat Amcalar ile bir toplantı yaptı.

Toplantıda leoparın bölgede korunması ve çalışmaların sürekliliğinin sağlanması için yetkililere düşen sorumluklar ile Gabar Dağı’nın Siirt il sınırları içinde kalan tüm alanının yaban hayatı geliştirme sahası ve Botan Vadisi’nin de bir an önce milli park olarak ilan edilmesi için yapılması gerekenler ele alındı.

Leoparın yaşadığı tahmin edilen Siirt’teki Herekol Dağları ile Gabar Dağı arasında bir yaban hayatı koridoru oluşturması nedeniyle Botan Vadisi’nin koruma alanı statüsüne kavuşturulması gerekiyor.