‘Kalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü’ tüm dünyada ilk kez kutlandı

01.May.2014

Sporcu ve UNDP İyi Niyet Elçileri Marta, Maria Sharapova, Didier Drogba, Iker Casillas, Ronaldo ve Zinédine Zidane, ‘Kalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü’ kutlamalarına katılmak için bir araya geldi.

Fotoğraf: Dalia Khamissy/UNDP

Yeni Ufuklar - 6 Nisan, BM Genel Kurulu tarafından “Kalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü” ilan edildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin girişimi ile başlatılan ve geçtiğimiz Ağustos ayında Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde resmi olarak ilan edilen “Kalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü”, topluma hizmet eden ve barış için evrensel bir araç olan sporun bu rolünü desteklemeyi amaçlıyor.

Geniş kapsamlı sosyal kalkınma çalışmaları için sporun ve sağlıklı yaşamın önemini vurgulayan Birleşmiş Milletler savunu çabalarında yeni bir adım olan bu günün kutlamalarına UNDP de katıldı.

Spor önemli bir kalkınma aracı

Bireylerin özgüveninin gelişmesini sağlayan spor, gençleri güçlendiriyor; kişilerin sağlığına olumlu katkılarda bulunuyor ve Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması için gösterilen küresel çabalarda önemli bir rol oynuyor.

Spor herkese ait ve uluslararası ortak bir dili var. Aynı zamanda, çatışmaların çözümü ve barışın inşa edilmesinde güçlü ve birleştirici bir faktör olarak rol oynuyor.

Sporun birleştirici gücü, onu bir savunu ve iletişim aracı olarak daha etkili kılıyor.

Bu nedenle, UNDP’nin İyi niyet elçileri arasında hoşgörü ve barışı ön plana çıkartırken kalkınma konularında kamu bilinci yaratmayı amaçlayan pek çok sporcu var.

UNDP İyi Niyet Elçileri arasında, Ronaldo Nazario, Znédine Zidane, Didier Drogba, Iker Casillas, Marta Viera da Silva ve Maria Sharapova gibi altı şampiyon sporcu bulunuyor.

Sporcuların hepsi sürdürülebilir kalkınmanın spor aracılığıyla geliştirilmesi için çalışıyor ve sahip oldukları ün bu alandaki çalışmaların başarısını artırmaya yardım ediyor.

Uluslararası Kalkınma ve Barış için Spor Günü’nde UNDP İyi niyet elçileri, sporun eğitime, sağlığa, toplumsal cinsiyet eşitliğine, sosyal kapsayıcılığa, dayanışmaya, kalkınmaya ve barışa yaptığı katkının altını çizerek Birleşmiş Milletler ve küresel spor komitesi ile birlikte kutlamalara katıldı.

UNDP ekibi adına konuşan Didier Drogba, “Daha barışçıl ve daha iyi bir dünyanın inşa edilmesi için önemli bir araç olan spor, tüm dünyada olumlu sosyal değişimlerin yaratılması için yardımcı olabilecek büyük bir potansiyeli barındırıyor. Spor Günü’nün kutlanması, bu anlamda farkındalığın artırılmasını sağladı,” dedi.

Tüm elçiler, bir takım halinde bu günü kutlamak için posterlerle halka ulaştı.