BM, yerel sürdürülebilir kalkınma çözümlerini ödüllendiriyor

01 Şub 2014

Birleşmiş Milletler liderliğinde bir araya gelen Ekvator Girişimi, yerelde sürdürülebilir kalkınmayı ön plana çıkaran yenilikleri 2014 Ekvator Ödülleri’ne başvurmaya davet ediyor. Başvurular Türkçe olarak da yapılabiliyor.


Yeni Ufuklar - Ekvator Girişimi, gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele ederken çevreyi koruyan toplum temelli girişimleri ödüllendirmek istiyor.

146 ülkeden kabul edilen başvurular 22 Mart 2014 tarihine kadar yapılabilecek. Başvurular Türkçe olarak da yapılabiliyor. Türkçe başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Pek çok konuda kalkınma projeleri ödüllendiriliyor

“Büyük etki yaratabilecek yerel çevre ve kalkınma çözümleri arıyoruz” diyen UNDP Başkanı Helen Clark, “Dünyanın çeşitli yerlerinden topluluklar çevre, iklim, yoksullukla mücadele konularında ilham verici çözümler üretiyorlar ve biz bu çabaları tüm dünyaya duyurmak istiyoruz,” dedi.

Geçtiğimiz 12 yıl boyunca Ekvator Ödülleri, 60 farklı ülkeden projeye verildi.

Bu ödüllerin içinde korunan bölgeler, tarım ve hayvancılık kooperatifleri, vahşi hayatı koruma girişimleri, yerel su komiteleri, toplum tarafından korunan ormanlar, yerel düzeyde yönetilen deniz alanları ve tohum bankaları yer aldı.

Ekvator ödülü, Gisele Bündchen ve Edward Norton gibi ünlülerin yanı sıra, eski Norveç Devlet Başkanı Gro Harlem Brundtland ve Kosta Rika eski Devlet Başkanı Oscar Arias, Ted Turner ve Richard Branson gibi hayırseverler ve Nobel ödüllü kişiler tarafından destekleniyor.

Bu yılın teması: İklim değişikliği için yerel çözümler

Ekvator Girişimi bireysel başarıları değil, kolektif hareketleri ödüllendiriyor. 

2014 Ekvator Ödülü, dünyanın dört bir tarafından 25 toplum temelli kuruluşa verilecek. Kazananlar, nakit para ödülü alırken, kazananların arasından seçilecek beş kuruluş özel ödülün sahibi olacak.

Ekvator ödülünün bu yılki teması iklim değişikliği için yerel çözümler.

Kazananların, Eylül ayında New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu’na ve İklim Zirvesi’ne katılması sağlanacak.

Ekvator Girişimi BM’yi, hükümetleri, sivil toplum örgütlerini ve iş dünyasını bir araya getiriyor ve insanlık, doğa ve güçlü toplumlar için yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınmayı güçlendirmeyi amaçlıyor.  

 

/

Diğer Yeni Ufuklar haberlerini okumak için: www.yeniufuklar.info/tr