Deniz ve Kıyı Koruma Alanı’nın Ayvalık’a katkısı yıllık 81 milyon TL

01 Şub 2014

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 16’sı koruma altında olmak üzere 671 tür deniz canlısına yaşama, beslenme ve üreme alanı sağlıyor. Ayvalık’ta denizel değerlerin korunmasıyla elde edilen yıllık ekonomik gelir ise 81 milyon TL.


Yeni Ufuklar - Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamındaki Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) arasında yer alıyor.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda proje kapsamında koruma altına alınan denizel değerler, aynı zamanda ekonomik değerlerin de korunmasını sağlıyor.

Ayvalık Adaları DKKA; turizm/ rekreasyondan 72 milyon TL, balıkçılıktan 410 bin TL, atık su arıtımından 7 milyon TL, erozyon kontrolünden 643 bin TL, karbon tutmadan 1,2 milyon TL ve deniz börülcesinden 270 bin TL olmak üzere toplamda 81 milyon TL yıllık gelir üretiyor.

Deniz çayırlarının inanılmaz katkısı

Proje kapsamında korumaya alınan alanda da bulunan, Akdeniz havzasına endemik olan ve kıyısal alanda yaşayan deniz çayırları (Posidonia oceanica), kıyı erozyonunu engelleme ve karbon tutma özellikleri ile Ayvalık’a yıllık 2 milyon TL kadar destek hizmet sağlıyor.

/

Diğer Yeni Ufuklar haberlerini okumak için: www.yeniufuklar.info/tr