UNDP, Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanında saygın bir ödülün sahibi oldu

01.Oca.2014

Uluslararası Veri Grubu Güvenlik Başkanı Dergisi, bilgi güvenliğini konusunda dünyanın en iyi 40 örgütüne verilen CSO40 ödülünün UNDP’ye verildiğini açıkladı. 

Yeni Ufuklar -CSO40 ödülü, örgütlerin üstün iş etiğine ve kanaat önderliğine önem veren bilgi güvenliği girişimlerini göz önüne alıyor.  

Bilgi güvenliği konusunda dünyanın en büyük ödüllerinden olan CSO40 ödülü geçen sene, Citibank, Intel, Coca Cola, Met Life, Mitre, Procter & Gamble, FedEx, Comcast ve Master Card gibi büyük şirketlere verilmişti.

Uluslararası Veri Grubu Güvenlik Başkanı Dergisi editörü Joan Googchild, “Ödülün ikinci senesinde, yenilikçilik, yaratıcılık ve iş etiğinde öne çıkan firmalar, başvuran pek çok firma arasından özenle seçildi” dedi.

Bu ödül, Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Ofisi Direktörü ve UNDP Teknoloji Şefi Shirin Hamid’in Computerworld tarafından 2014 yılının önde gelen 100 bilgi işlem liderleri arasında gösterilmesinden iki hafta sonra açıklandı.

UNDP ayrıca Dell, Desmond Tutu HIV Vakfı, Infosys. Ltd gibi kuruluşlarla birlikte “World Good Computerworld Onur Programı” ödülüne layık görüldü.

Bu ödül de UNDP’nin bilgi güvenliği güvencesinde ISO 9001 kalitesi ve veri korumasında ISO 27001 sertifikası kazanarak bilgi güvenliği ve kaliteli yönetim konusundaki başarısı üzerine verildi.

Bu dikkate değer ödüller, UNDP’nin Bilgi ve İletişim teknolojileri konusundaki etkinliği ve hızına işaret ediyor.

UNDP Başkanı Helen Clark, “Bu ödüller, bilgi ve iletişim teknolojileri stratejimizin, kalkınma sonuçları üzerindeki etkisinin çok önemli olduğunu açıkça gösteriyor.” dedi.

Ödüller, bilgi iletişim teknolojilerinin kalkınmanın birçok alanındaki önemine dikkat çekiyor.

Sierra Leone ve Tunus’ta seçimlerin elektronik olarak izlenmesi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde mobil para transferinin güvenceye alınması bu alanlardan birkaçı.

Türkiye ve Mısır’da sosyal medya üzerinden UNDP’nin katkı sağladığı çalışmaların paylaşılması da kalkınma çalışmalarının iletişiminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini gösteriyor.