Sürdürülebilir orman yönetimi için örnek olacak projenin ilk adımı atıldı

01 Oca 2014

Akdeniz’in yüksek koruma değerine sahip ormanlarının çok yönlü çevresel faydalarını göstermeyi amaçlayan sürdürülebilir orman yönetimi projesinin teknik başlangıç çalıştayı Aralık ayında Ankara’da yapıldı. 


Yeni Ufuklar - “Yüksek Koruma Değerine Sahip Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim” projesi ile Akdeniz orman bölgesinde yüksek koruma değerine sahip ormanlarda çoklu çevresel faydaları ortaya çıkararak ormanların entegre bir yaklaşımla yönetimi amaçlanıyor.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından fonlanan proje, Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülüyor.

Çalıştayda açılış konuşmasını yapan UNDP Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı Yöneticisi Dr. Katalin Zaim, projenin hazırlık süreci, amacı ve uygulama alanlarını anlattıktan sonra projenin iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik açısından ve sosyal açıdan faydalarını vurguladı.

Orman Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Dr. Ahmet İpek ise projenin;  dünya çapında örnek niteliğinde olduğunu belirtti.

İpek, konuşmasında, konu itibariyle projenin sera gazı salımlarının azaltılmasına, orman ekosisteminin biyolojik çeşitliliğinin korunmasına ve orman köylülerinin sosyal ve ekonomik refahının geliştirilmesine yönelik katkılarının altını çizdi.

Projenin teknik başlangıç çalıştayına 70 kişi katıldı ve yapılan grup çalışmalarında projenin ana faaliyetleri altında alt-faaliyetler belirlendi.

Türkiye’de bir ilk olan ve diğer Akdeniz ülkelerine de bir örnek teşkil edecek olan projenin resmi açılış toplantısının 2014 yılının ilk aylarında yapılması planlanıyor.

 

/

Diğer Yeni Ufuklar haberlerini okumak için: www.yeniufuklar.info/tr