Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Programı Türkiye Ofisi, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Dünya Gönüllüler Gününü 7 Aralık’ta kutlarken; aynı zamanda Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu 2018 Türkiye Lansmanı’nı gerçekleştirdi. Etkinlikte 2019 yılı Gönüllülük Yılı ilan edildi.

Etkinlik, önceki yıllarda olan kutlamalardan farklı olarak, çok paydaşlı bir temsiliyet ile gönüllülüğün her alanında konuşmalara yer verdi. Etkinlik Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Programı Türkiye Ofisi ve T.C. Gençlİk ve spor bakanlığı liderliğinde ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. İçişler Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye Ulusal Ajansı, Başkent Üniversitesi ve Ulusal Gönüllülük Komitesi ortaklığında gerçekleşti.

Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu 2018 Türkiye Lansmanı ve Yaş Almış Gönüllüler olmak üzere iki panel oturumundan oluşan etkinlikte, UNV gönüllüleri sahneye davet edilip gönüllülük maceralarını katılımcılarla paylaştı.Tükiye’nin dört bir yanından gelen gönüllüler Başkent Üniversitesi Rektörü prof. Dr. Ali Haberal’dan Başkent Üniversitesi’nde gerçekleşen “Yaş Almış Vatandaşlar ve Gençler için Gönüllülük: UNV – Başkent Üniversitesi Yaş Almış Vatandaşlar ve Nesiller Arası Gönüllülük” Projesi’ne katılım sertifikalarını teslim aldı. Suriyeli Aktivist, Ravdanur Merkezi Kurucusu ve Başkanı Ravdanur Cuma ilham verici hikayesini katılımcılarla paylaştı.

Bizi Birleştiren Bağ: Gönüllülük ve Toplum Dayanıklılığı

Bu yıl üçüncüsü yayınlanan Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu 2018, 2017-2018 yılları arasında, toplumların gönüllülüğe yönelik bakış açısının anlaşılabilmesi maksadıyla beş kıtada yürütülen bir araştırmayı temel alıyor. Gönüllülüğün en faydalı karakteristiklerini desteklerken bir yandan da en savunmasız olanlara yönelik olası tehditlerin azaltılması amacıyla hükümet ve kalkınma aktörlerinin gönüllülükle bir araya gelmesinin ortaya çıkaracağı pozitif sonuçlara yer veriyor. Bu doğrultuda, söz konusu rapor, güçlü toplumların insana yönelik kapsayıcı ve vatandaş önderliğindeki yaklaşımlara, kanıtlara dayalı önemli katkılar sağlıyor.

Alıntılar

Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı

Gençlerimizin dünyayı iyi sevgi dolu bir yer yapma çabalarına çok heyecanla yaklaşıyoruz. Bu yöndeki projelerini, yaklaşımlarını destekliyoruz. Bu kapsamda 2019 yılını Gönüllülük Yılı ilan ediyoruz.

Ayşe Kardaş Ergezen

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı

Bizim için bir gelenek haline gelmiş bu gönüllülük kültürünü bugün yarattığımız gibi gelecekte de yaratmaya kararlıyız.

Ravdanur Cuma

Suriyeli Aktivist

Ravdanur Derneği Kurucusu ve Başkanı

Hikayeler bitmiyor; aynı zamanda olanlar da bitmiyor. Eğitelim, öğretelim, savunalım, haklarını bildirelim el ele olalım, gönüllü olalım.

Alexandra Solovieva

Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Genel Merkezi Dış İlişkiler Bölümü Direktörü

Gönüllülük Türkiye’de bir gelenektir ve Türkiye gönüllülük alanında öne çıkan ülkelerden biri olabilir.

Etkinlikte Dikkat Çeken Detaylar

7’den 70’e herkesin katıldığı etkinlikte gönüllülük faaliyetleriyle öne çıkan kurum ve kuruluşlar; T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Damla Projesiyle, Türkiye Ulusal Ajansı, Ulusal Gönüllülük Komitesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü, AB Başkanlığı, Keçiören Belediyesi, ve Türk Kızılay’I Toplum Merkez’leriyle etkinlikte standlarını açtılar.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görme engelliler için kurduğu okuma köşesi katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. T.C.Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da köşede kitap okuyarak projeye katkı sağladı.

Katılımcılara İngilizce-Türkçe simultane çeviri,UNV gönüllüleri tarafından yapıldı.

Sosyal medyada büyük ilgi gören etkinlik Twitter’da TT oldu.

2019’da Gönüllülük Zirvesi Yapılacak

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun 2019’u Gönüllülük Yılı ilan etmesinin ardından; önümüzdeki yıl Birleşmiş Milletler Programı Türkiye Ofisi ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla; Birleşmiş Milletler, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının paydaşlığında 2019 Gönüllülük Zirvesi yapılmasına karar verildi.

Dünya Gönüllüler Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla her 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanıyor.

Detaylı Bilgi için:

https://dunyagonullulergunu.org/

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global