Her şeyi sıfırdan üretmek yerine üretimi yeniden tasarlamayı, kaynak verimliliğini ve geri dönüşümü ön plana koyan döngüsel ekonominin önemi her geçen gün giderek artıyor.

Döngüsel ekonomiye dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından UNDP teknik işbirliği ile yürütülen GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesi kapsamında ilk kez Döngüsel Ekonomi Eğitimi gerçekleştirildi.

10-12 Aralık 2018 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen eğitim ile proje paydaşı kurumların  döngüsel ekonomi, kaynak verimliliği ve çevrenin korunması alanlarındaki bilgi birikimlerinin arttırılması amaçlandı. Eğitim şu ana başlıklarda gerçekleştirildi: Döngüsel İş Modelleri, Döngüsel İş Bağlamı, İnovasyon ve Döngüsel Ekonomiye Geçiş Yönetimi, Döngüsel Tedarik Zincirleri ve Organik Atıkların Döngüsel Ekonomi Örneği Olarak Valorizasyonu: Tarımsal Atıklar ve Yenilenebilir Enerji Sistemleri.

Eğitime; GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, UNDP, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Harran Üniversitesi GAP-YENEV Merkezi, Adıyaman Üniversitesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan 21 temsilci katıldı.

GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesi, üretim süreçlerinde kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını ve sürdürülebilir bölgesel kalkınmaya katkı sunulmasını hedefliyor. Proje kapsamında, tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörlerinde entegre kaynak verimliliğinin iyileştirilmesine yönelik eğitim faaliyetlerine 2019 yılında da devam edilmesi planlanıyor.

Icon of SDG 08 Icon of SDG 09 Icon of SDG 13

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global