Türkiye’nin ilk KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi’nde (Model Fabrika) ilk eğiticilerin eğitimi gerçekleşti

01.Tem.2018

Türkiye’nin ilk KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi’nin kuruluş ve hazırlık çalışmaları Ankara’da ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde devam ediyor. KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi ile ilgili çalışmalar; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülüyor.

KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi’nin resmi açılışı öncesi gerekli altyapının ve kapasitenin geliştirilmesi amacıyla 1-8 Haziran 2018 tarihleri arasında eğiticilerin eğitimi gerçekleştirildi. Bu eğitim programı sayesinde; merkez bünyesinde KOBİ’lerin verimliliklerini geliştirmeye yönelik seminerler, uygulamalı dönüşüm programları ve danışmanlık hizmetlerini sunacak olan tam ve yarı zamanlı eğitici kadrosu ilk kez bir araya geldi.

Eğitimde; yalın dönüşüm alanındaki yetkinliği dünya çapında kabul edilen uzmanlar tarafından katılımcılara konunun uygulamalı ve kuramsal boyutları sınıf ve fabrika ortamında aktarıldı. Katılımcılar, merkezin tam zamanlı kadrosu, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, imalat sanayi sektöründe çalışan profesyoneller ve proje ortaklarının temsilcilerinden oluştu.

İkinci tur eğitimlerin Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Temmuz ayında gerçekleşecek eğitime kadar katılımcıların KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi’nde ilk tur eğitimde öğrendikleri ilkeler doğrultusunda eğitim provaları gerçekleştirmeleri ve yalın dönüşüm programının temellerini atmaları hedefleniyor.

KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika) Nedir?

Deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak operasyonel mükemmeliyet ilkelerinin yaygınlaştırılmasını sağlayan ve uygulamalı hizmetler sunan eğitim merkezidir.

Süreç iyileştirme, enerji verimliliği, yalın üretim, ürün geliştirme, dijital dönüşüm vb. konularda işletme çalışanlarının bilgi ve becerilerini artırmayı amaçlar.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global