Mühendisliğe Kadın Eli Değdi; Türkiye’de Mühendisliği Seçen Kadınların sayısı artıyor

01.Tem.2018

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) verilerine göre sadece İnşaat Mühendisleri Odası’na kayıtlı 106 bin üyenin 11 binini, Makina Mühendisleri Odası’ndan da 103 bin 700 üyenin 9 bin 492’sini kadın mühendisler oluşturuyor.

Türkiye’deki kadın mühendisler oranı TMMOB üye sayılarına göre yüzde 22’nin üzerinde. Limak Vakfı ve UNDP Türkiye ortaklığında yapılan Türkiye’nin Mühendis Kızları projesi kadın mühendis sayısının artması için büyük çaba gösteriyor. Mühendislik eğitimi gören kız öğrencilere burs  ve istihdam desteği gibi desteklerin de içinde olduğu sosyal sorumluluk projelerinin bu artışta etkisi var.

Limak Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın işbirliğinde yürütülen “Türkiye'nin Mühendis Kızları" projesi de başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, bilgisayar, endüstri, inşaat, makine ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan 102 kız öğrenciye destek sağladı.

Burs imkânı sağlanan mühendis kızlar İstanbul Yeni Havalimanı i da dahil önemli projelerde çalışıyor. Kız öğrencilere mezun olduktan sonra ihtiyaçlar çerçevesinde Limak ve  diğer kuruluşlarda istihdam edilebilmeleri için de destek sağlanıyor.

"GELECEKTE YÖNETİCİ OLMALARINI İSTİYORUZ"

Kendisi de bir mühendis olan projenin mimarı [SA1] Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, "Kızlarımızın sayısı her yıl artıyor. Hepsinin birer mentoru var. İngilizce de dahil dersler aldırıyoruz. Staj ve iş görüşmesi de ayarlıyoruz. Bu sadece bir burs programı değil. Bursun da ön şartı var. Ayda 4 saat sosyal sorumluluk projesinde çalışacaklar çünkü herkes aldığını başkalarına da öğretecek. Amacımız bizim kızlarımızı şirketlerde gelecekte yönetici olarak görmektir. Tam donanımlı kızlar yetiştiriyoruz. Kızlarımızın özgüveni tam, bağımsız ve hedefi bir şey yönetmek olmadan bırakmıyoruz" dedi.

TMMOB 31 ARALIK 2017 VERİLERİNE GÖRE MÜHENDİS ODALARININ KADIN ÜYE SAYISI

İnşaat Mühendisleri Odası:11017

Makina Mühendisleri Odası:9492

Bilgisayar Mühendisleri Odası: 1173 

Çevre Mühendisleri Odası:6423

Elektrik Mühendisleri Odası:5603

Fizik Mühendisleri Odası:547

Gemi Mühendisleri Odası:163

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası:21

Gıda Mühendisleri Odası:10022

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası:2247

Jeofizik Mühendisleri Odası:1491

Jeoloji Mühendisleri Odası:4509

Kimya Mühendisleri Odası:8567

Maden Mühendisleri Odası:2176

Meteoroloji Mühendisleri Odası:240

Orman Mühendisleri Odası:2675

Petrol Mühendisleri Odası:131

Tekstil Mühendisleri Odası:729

Ziraat Mühendisleri Odası:12400

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global