Bu yaz tatilde nereye gidiyorsunuz?

01.Tem.2018

Bu yaz deniz, kum, güneş turizmi dışında bir tatil planlıyorsanız işte size farklı rotalar. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan bu rotalar; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığı ile yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen sürdürülebilir toplum temelli turizm noktaları. Kültür, doğa, tarih, yeme-içme kültürü, yerel deneyimler içeren bu rotalarda yapılan çalışmalar aynı zamanda yerel ekonomik kalkınmaya da katkı veriyor. 

1- Misi Köyü, Bursa

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Misi Köyü, her ne kadar eski bir Rum Köyü olsa da mimari açıdan Osmanlı’nın izlerini taşıyor. 2000 yıllık tarihi Misi Köyü’nde, yöre halkının en önemli geçim kaynağı 15 yıl öncesine kadar ipekböcekçiliğiydi. Gelecek Turizmde tarafından desteklenen “Gel Bir Gün Misili Ol” projesi ile kaybolmaya yüz tutan bu tarihi zanaatın yeniden canlandırılıp, turizm sektörüne kazandırılması amaçlandı. Kadınların yerelde ürettikleri ürünlerin proje kapsamında değerlendirilmesi hedefi doğrultusunda atölye, mağaza ve işletmelerde çalışmak üzere, 44 kadın turizm eğitimi aldı. Bugün yöreye özgü en lezzetli yemekler, tescilli bir Misi evi olan Koza Evi’nde misafirlere sunuluyor. Ayrıca, kadınlar tarafından üretilen ürünlerin pazarlama ve satışı da İpek Evi’nde gerçekleşiyor.

Nerede?

Misi Köyü ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi, Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde. İstanbul’a 160 km, Bursa’ya ise sadece 12 km uzaklıkta.

Ne Zaman Gidilir?

Yılın her ayı gidilebilir.

Ne Yapılır?

 • 1989 yılında Kentsel Sit Alanı ilan edilen Misi Köyü’nün tarihi yansıtan sokaklarında yürüyüşe çıkabilir, Osmanlı mimarisini yansıtan Misi evlerini görebilirsiniz.
 • Dere kenarındaki çay bahçesinde manzaraya karşı çay içebilirsiniz.
 • Gelecek Turizmde ile desteklenen Koza Evi’nde yöreye özgü yemekleri tadabilirsiniz.
 • Gelecek Turizmde ile desteklenen İpek Evi’nde sergilenen ipek dokuma, takı, vb ipek ürünlerinden satın alabilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte Misi Köyü çocuk kütüphanesinde zaman geçirebilirsiniz.
 • Misi’ye özgü misket üzümünden yapılan şarap ve pekmezleri tadabilirsiniz.
 • Misi Etnografya Evi’nde köye özgü kıyafetleri, ev eşyalarını, dokuma tezgâhlarını ve el işlemelerini görebilir, şanslıysanız Karagöz Gölge Oyunu’nu izleyebilirsiniz.
 • Gölet kenarında bulunan mesire yeri Dağyenice’de eğer piknik yapabilirsiniz.

2- Seferihisar, İzmir

Türkiye’nin ilk sakin şehri olan Seferihisar,  tarihte kurulan 12 İyon kentinden biri olması ile dikkat çekiyor. Gelecek Turizmde tarafından desteklenen “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı” projesi ile yöreye özgü birbirinden farklı tatların markalaştırılması ve tüm Türkiye’ye tanıtılması ile yöresel mutfak kültürünün bölgedeki turizmin gelişimine katkı sağlaması hedeflendi. Proje kapsamında yöre kadınlarının mutfak kültürlerini ve deneyimlerini ziyaretçilerle paylaşması için bir yemek atölyesi kuruldu, markalaşan lezzetler www.seferipazar.com  on-line alışveriş sitesi aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmayı başardı.

Nerede?

İzmir’den 50 km uzaklıkta bulunuyor.

Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim ziyaret edilebilir. Ancak, Nisan-Ekim ayları Seferihisar’ı ziyaret etmek için en uygun zamanlar.

Ne Yapılır?

 • Geziye bölgenin tarihini öğrenmek üzere Teos Antik Kenti’ni ziyaret ederek başlayabilirsiniz.  Buradaki en önemli yapı Dionysos Tapınağı.
 • Limanın hemen yanında bulunan Sığacık Kalesi’ne uğrayabilir ve sokaklarında gezebilirsiniz.
 • Akkum ve Ekmeksiz plajlarında denizin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Her Pazar günü kurulan Sığacık Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sığacık Pazarı’nda, Gelecek Turizmde’nin desteklediği Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı’ndan çıkan yöresel lezzetlerin yanı sıra birçok lezzetli yemeği bir arada bulabilirsiniz.

3- Foça, İzmir

Adını; kenti çevreleyen adalarında yaşayan Akdeniz foklarından alan Phokaia yani Foça, İzmir’in önemli turizm merkezlerinden birisi.

Gelecek Turizmde tarafından desteklenen “Dört Mevsim Foça” projesi ile mevcut turizm faaliyetlerinin dört mevsime yayılması ve geleneksel bağcılık, meyve-sebze yetiştiriciliği, zeytincilik, kıyı balıkçılığı gibi üretim biçimlerinin de devam ettiği Foça’da, sürdürülebilir turizm için doğadan yana üretim ve işletme modellerinin turizm faaliyetlerine kazandırılması hedeflendi.

Foça’da dört mevsim yapılabilecek aktivitelerin ortaya koyulduğu kapsamlı bir sürdürülebilir turizm planı hazırlandı. Hediyelik ürünlerin çeşitlendirilmesi için Foça’ya özgü pazarlanabilecek el işi ve endüstriyel ürünler belirlendi. Dört Mevsim Foça adıyla markalaşma çalışmalarına başlandı. Sürdürülebilir turizm yaklaşımı çerçevesinde Foça tur planı oluşturuldu. Günübirlik turlar, bisiklet, yürüyüş, dalış, balıkçılık turları ve doğa sporlarıyla ilgili aktivite turları, deneyim turizmi turları belirlendi. Turizm işletmelerine (Otel, restoran ve tekne sahipleri) sürdürülebilir turizm eğitimleri verildi.

Nerede?

İzmir il merkezine 65 km uzaklıkta.

Ne Zaman Gidilir?

Dört mevsim ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yapılır?

 • Gelecek Turizmde ile desteklenen Dört Mevsim Foça projesi kapsamında hazırlanan Foça tur planını inceleyerek gezinizi planlayabilirsiniz.
 • Günübirlik turlar, bisiklet, yürüyüş, dalış, balıkçılık turları ve doğa sporlarıyla ilgili aktivite turları ve deneyim turizmi turları seçeneklerinden birini tercih ederek Foça’da dört mevsim yapacak bir faaliyet bulabilirsiniz.
 • Foça için belirlenen dört tarihi yürüyüş rotasında (Kybele Yolu, Heredot Yolu, Theodoros Yolu ve Megaron Yolu) yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz.  Bu rotaları takip ederek Rum, Osmanlı, Selçuklu, İyonyalıların Foça’daki izlerini keşfedebilirsiniz.
 • Bostanlı ve Foça arasında yılın her mevsiminde değişen renkleri, tarlalarda, Gediz Deltası’nda ve Foça tepelerinde görerek bisiklet turu yapabilirsiniz.
 • Ege’nin, derin ve berrak sualtı dünyasını keşfetmek istiyorsanız ve dalış sporu ile ilgileniyorsanız yılın her ayı Foça’da dalış yapabilirsiniz.
 • Foça’daki Turizm ve Sportif Balık Avlatma belgeleri olan gezi tekneleri, kış aylarında sportif balıkçılık için tekne turları düzenliyor, bu turlara katılarak balık avlayabilirsiniz.
 • Yaz aylarında Foça’daki gezi teknelerinin, Siren kayalıkları, Foça adaları ve koylarına düzenlediği günübirlik turlara katılabilirsiniz.
 • Tükettiğini üretmenin yollarını arayanlardansanız ve toprağa dokunmaktan keyif alıyorsanız Foça’nın Ilıpınar Köyündeki Fadime-Kaplan Zülfikargil TaTuTa (Tarım Turizm Takas) Çiftliğini ziyaret edebilirsiniz. Mevsimine göre sebze fidesi ekimi, nar ekşisi, koruk ekşisi, sabun yapımı gibi pek çok üretimi ve zeytinle ilgili her şeyi burada deneyimleyebilirsiniz. Çiftlik, en az on kişilik gruplara ve randevu ile kapılarını açıyor çünkü burası aynı zamanda çiftlik sahiplerinin yaşama alanı.
 • Her Pazar saat 8:30-18:30 saatleri arasında İtfaiye Meydanı’nda kurulan Yeryüzü Pazarı’ndan ve her Salı günü kurulan semt pazarında Ege’nin mevsimlik otları, meyve ve sebzelerinden alabilirsiniz.
 • Foça’dan ayrılırken sevdiklerinize Foça’yı anlatan ve hatırlatan hediyelik eşyalar almak için “Dört Mevsim Foça” standını ve turizm işletmelerindeki ürün noktalarını ziyaret edebilir, birbirinden farklı ve Foça’ya özgü el emeği ürünlerden satın alabilirsiniz.

4- Edremit - Balıkesir

Ege Denizi’nin kıyısında kalan Balıkesir’in Edremit ilçesi, Kaz Dağları ve zeytincilik ile bilinir. Gelecek Turizmde tarafından desteklenen “Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları” projesi ile zeytinyağı ile yapılan yöresel tatları öne çıkarmak, markalaştırmak ve gurme turizmine destek olmak amaçlandı. Bölge kadınlarına kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri verildi, böylelikle ürettikleri yerel ürünün turizm ürünü haline dönüştürülmesi sağlanarak turizmde sürdürülebilirliğe bir örnek teşkil edilmesi hedeflendi. Proje kapsamında bu ürünlerin Edremit’in geleneksel kültürünü yansıtan bir evde sunulması sağlanarak kadınların ekonomik olarak güçlenmesine de destek olundu. Kadınların ürettiği zeytinyağı ile yapılan yöreye özgü tatlar Nar Kadın Gurme Evi’nde ziyaretçilere sunuluyor.

www.narkadin.com

Nerede?

Balıkesir’den 135 km, Çanakkale’den 150 km,  İzmir’den ise 220 km uzaklıkta.

Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklim kuşağında yer alan Edremit’i dört mevsim boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yapılır?

 • Kaz Dağları Milli Parkı’nda doğayla iç içe zaman geçirebilir, kamp yapabilirsiniz.
 • Kaz Dağları eteğinde bulunan Antandros Antik Kenti’ni gezebilirsiniz.
 • Selçuklu mimarisini yansıtan Kurşunlu Cami’sini ziyaret edebilirsiniz.
 • Edremit'in tarihine ve kültürüne dair pek çok önemli eserin sergilendiği Ayşe Sıdıka Erke Edremit Etnografya Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.
 • İlçeye yalnızca 12 km uzaklıkta önemli bir termal bölgesi olan Güre Kaplıcalarına giderek Edremit’in şifalı sularında dinlenebilirsiniz.
 • Ülkemizin en büyük müzik etkinliklerinden biri olan ve her yıl Ağustos ayında Akçay sahilinde düzenlenen Zeytinli Rock Festivali’ne katılabilirsiniz.
 • Her yıl Mayıs ayında Kaz Dağları’nda düzenlenen Sonsuz Olasılıklar Festivali’ne katılarak kendinizi sağlıklı ve zinde hissedebilirsiniz.
 • Tüm bunları yaparken Edremit’in yöresel lezzetlerini tatmayı ihmal etmeyin. Bunun için Gelecek Turizmde ile desteklenen Nar Kadın Gurme Evi’ni ziyaret edip, yöreye özgü zeytinyağlı yemekleri, özellikle Edremit’in zeytinyağlı baklavasını tadabilirsiniz.

5- Kuyucak Köyü - Isparta

Cezbedici mor renkleri ile lavanta tarlalarını görmek için Fransa’nın Provance bölgesine gitmeniz gerek yok. Isparta’nın Kuyucak Köyü, Türkiye’deki lavanta üretiminin %93’ünü sağlıyor. Gelecek Turizmde tarafından 2015-2016 döneminde desteklenen Lavanta Kokulu Köy Projesi ile Kuyucak Köyü’nde kırsal turizmin canlandırılması, lavantanın ürün çeşitliliğinin sağlanması, yöre halkının gelir elde etmesi, bölgedeki istihdam ve girişimcilik potansiyelinin harekete geçirilmesi hedeflendi. Bu doğrultuda ilk adım olarak model olması açısından kırsal turizmin iyi uygulama örneklerinden olan Fransa-Provence bölgesine çalışma gezisi düzenlendi. Üyeleri kadınlardan oluşan Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kuruldu. Kadınlara alan tanıtımı, kooperatifçilik, kırsal turizm, hediyelik eşya yapımı gibi alanlarda eğitimler verildi. Proje öncesinde ziyaretçisi olmayan bölgeyi 2016 yaz sezonunda 20 bin turist ziyaret ederken, 2017 yaz sezonunda bu sayı 140 bine ulaştı.

www.lavantakokulukoy.com

Nerede?

Isparta’dan 135 km, Antalya’dan ise 200 km uzaklıkta bulunuyor.

Ne Zaman Gidilir?

Lavanta tarlalarını görmek için zaman kısıtlı. Lavantalar Haziran sonu mor rengini almaya başlıyor, Temmuz ayı boyunca da mor kalıyor. Ağustos ayına doğru hasat dönemine giriliyor. Bölgeye, hem hasada tanık olmak hem de tarlaların büyüleyici renklerini görmek için farklı dönemlerde gidebilirsiniz. Lavantaların en güzel halini görmek için en uygun zaman Temmuz ayının ilk ya da ikinci haftası.

Ne Yapılır?

 • Gelecek Turizmde ile desteklenen “Lavanta Kokulu Köy” projesi ile kurulan Kadın Girişimciler Kooperatifi’ne uğrayıp, köyde neler yapılabileceği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 • Taş yolları ve kerpiç evleri ile lavanta kokan köy sokaklarında yürüyüş yapabilir ve kooperatif binasından kiralayabileceğiniz bisikletlerle köyde küçük bir gezinti yapabilirsiniz.
 • Lavanta kokuları eşliğinde tarlalarda yürüyüş yapıp, harika fotoğraflar çektirebilirsiniz.
 • Lavanta balının, lavantalı çay ve kahvenin, lavantalı dondurmanın tadına bakmak isterseniz kooperatif binasını ziyaret edebilirsiniz.
 • Ayrıca kooperatiften; lavanta yağı, lavanta sabunu, lavanta kesesi ve lavanta demetleri gibi lavantadan yapılan ürünleri satın alabilirsiniz.
 • Bu lavanta deneyimini daha uzun yaşamak isterseniz, Lavanta Kokulu Köy projesi sayesinde oluşturulan köy pansiyonlarında kalabilirsiniz.

6- Saimbeyli, Adana

Adana’nın Saimbeyli ilçesi; Türkiye’deki 412 kelebek türünün yaklaşık 160’ını bulundurması ile dikkat çekiyor. Gelecek Turizmde tarafından desteklenen Kendi Kelebeğini Keşfet Projesi ile Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanı arasında gösterilen Saimbeyli ilçesinin, bölgeye endemik Saimbeyli Mavisi olarak adlandırılan kelebek türüne dikkat çekilerek, önemli niş turizm merkezi haline getirilmesi sağlandı. Proje kapsamında kelebek gözlemciliği ile eko-turizmin geliştirilmesi, ilçedeki düşük gelir düzeyinin artırılması, biyolojik çeşitliliğin korunması ve bölgede bulunan alanın tabiat parkı statüsüne alınması hedeflendi. Proje ile başlatılan çalışmalar sayesinde Obruk Şelalesi tabiat parkı statüsüne alındı. Böylece bölgede yaşayan 161 kelebeğin geleceği güvence altına alınmış oldu. 

www.ekosaimbeyli.com

Nerede?

Adana’ya 160 km, Kayseri’ye 103 km uzaklıkta.

Ne Zaman Gidilir?

Nisan- Eylül ayları arası en uygun zamandır. Özellikle Saimbeyli mavisi kelebeğini görmek için en uygun zaman Temmuz sonu-Ağustos başı.

Ne Yapılır?

 • Her Haziran’da yapılan Saimbeyli Kültür Sanat ve Kiraz Festivali’ne katılabilirsiniz.
 • Gelecek Turizmde tarafından desteklenen ‘Kendi Kelebeğini Keşfet’ projesi sayesinde Tabiat Parkı ilan edilen Obruk Şelalesi’nde, bölgeye endemik Saimbeyli Mavisi kelebeği ile beraber 160 kelebek türünü gözlemleyebilirsiniz.
 • Obruk Şelalesi Çevresinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
 • Çatak Yaylası’nda piknik yapabilir, su seslerine karışan kuş seslerini dinleyerek çadır kurabilir ve kamp yapabilirsiniz. Değirmenler, eski camiler, yayla evleri keşfedebilir, yörüklerle yayla geleneğini yaşamayı deneyimleyebilirsiniz.
 • Saimbeyli Kalesi’nin kalıntıları arasında bir gezinti yapabilirsiniz.
 • Bitkiler ve kelebekler açısından zengin Saksağan Boğazı ve Cöbük karaçam ormanlarında doğa yürüyüşü ve gözlem yapabilirsiniz.

7- Demre, Antalya

Demre, antik çağlardaki adıyla Myra, Antalya’ya bağlı 25 bin nüfuslu şirin bir belde. Türkiye’nin ilk uzun mesafeli ve Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafeli yürüyüş rotası olan ve her yıl çok sayıda turist tarafından tercih edilen Likya Yolu’nun bir kısmı da Demre’den geçiyor.

Gelecek Turizmde tarafından desteklenen Likya Yolunda Bir Tarih Molası projesi, bölgedeki turizm potansiyelinden yola çıkarak ve turistlerin dinlenme, konaklama gibi temel ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandı. Proje ile bölgede sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık yaratılması ve üç farklı Likya yolu yürüyüş rotasının Demre’nin Hoyran ve Kapaklı köylerinde birleşmesi hedeflendi.

Verilen eğitimlerle bölgede hem sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık yaratıldı, hem de köylerde yaşayan kadınların ürettikleriyle yerel üretimin devamlılığı sağlanmış oldu. Ayrıca; ziyaretçilere yürüyüşün yanı sıra dinlenme ve konaklama olanağı sunulmaya başlandı. Çevredeki tarihi alanları daha çekici ve erişilebilir hale getirme ve tanıtmanın yanı sıra, bir kadın derneği kuruldu. Proje kapsamında açılan Kapaklı ve Hoyran’daki binaları, kadınlar kafeterya olarak işletmeye başladı. Böylece kadınlar iki farklı mekânda el işi ve yöresel yemekler yapıp satarak, gelir elde etmeye başladılar. Proje ile Kapaklı ve Hoyran köyleri ziyaretçilerin dinlenebileceği ve alternatif rota seçebileceği bir merkez haline geldi.

Nerede?

Antalya’dan 140 km uzaklıkta.

Ne Zaman Gidilir?

En uygun zaman Nisan-Kasım arası.

Ne Yapılır?

 • Tarihi M.Ö 5.YY’a kadar giden Myra Antik Kenti’ni ziyaret edebilir, Likya Medeniyetleri Müzesi’ni gezebilirsiniz.
 • Tüm dünyada Noel Baba olarak benimsenen Aziz Nikolas’ın mezarının da bulunduğu St. Nicholas Kilisesi’ni görebilirsiniz.
 • Üç farklı Likya Yolu yürüyüş rotasının bağlandığı Kapaklı ve Hoyran köylerinde bir tarih molası verebilir, Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen kafeteryalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.
 • Ayrıca Kapaklı ve Hoyran köylerinde kadınların ürettiği hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.
 • Kapaklı Köyündeki patikadan 20 dakika yürüyerek denize ulaşabilirsiniz.
 • Çayağzı Limanı Yolu ile Likya Medeniyetleri Müzesi arasında kalan sulak alanda 149 farklı türde kuşa ev sahipliği yapan Kuş Cenneti’nde karabatak, meke ve yaban ördeklerini gözlemleyebilirsiniz.
 • Andriake’den kalkan teknelerle Kekova Adası’na gidebilir, Akdeniz’in eşsiz doğal ve tarihi güzellikleriyle iç içe yüzebilirsiniz. 

8- Buldan, Denizli

Denizli’nin Buldan ilçesinde yer alan ve 1.150 metre yükseklikte bulunan doğa harikası Yayla Gölü’nün turizm potansiyelinin ortaya çıkarmak için “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesi hazırlandı. Gelecek Turizmde tarafından desteklenen proje ile Buldan Yayla Gölü’nün sahip olduğu kuş türleri, zengin biyolojik çeşitliliği ve eko-turizm potansiyeline dikkat çekerek Yayla Gölü’nün tanınması için çalışmalar yürütüldü.  Yayla Gölü ve çevresindeki kuş envanteri çıkartılarak, Yayla Gölü’nün 163 kuş türüne ev sahipliği yaptığı ortaya koyuldu. Buldan’dan Yayla Gölü’ne uzanan alternatif yürüyüş rotası oluşturuldu ve doğaseverlerin hizmetine sunuldu. Yöre kadınlarına verilen eğitimlerle Yayla Gölü kuşları, 8000 yıllık bir gelenek olan buldan dokumalarına da işlenmeye başlandı. Bölge halkının ve ziyaretçilerin Yayla Gölü ile ilgili bilinçlendirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve bölgenin eko-turizm potansiyelinin canlandırılması için çalışıldı.  Projeyle bölgede hem sürdürülebilir turizm canlandı, hem de yerel ekonomiye katkı sağlanmış oldu.

Nerede?

Denizli’den 47 km, İzmir’den 200 km uzaklıkta.

Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin izleri görülen Buldan için en uygun zaman yaz mevsimi. Ancak su kuşlarını görmek istiyorsanız Ocak-Şubat aylarında da Yayla Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yapılır?

 • Buldan’dan, 163 kuş türüne ev sahipliği yapan Süleymanlı Yayla Gölü’nü ziyaret edebilir, kuş gözlemi yapabilir, kamp kurabilirsiniz.
 • Buldan’dan Yayla Gölü’ne uzanan ve orman içinden geçen yürüyüş rotasında yürüyebilirsiniz.
 • Buldan dokuma geleneğini ve el sanatlarını görebileceğiniz Evliyazadeler Konağı’nı ve BELKÜM’ü ziyaret edip, yöreye özgü Buldan dokuma kumaşlarından yapılmış ürünlerden satın alabilirsiniz.
 • Buldan sokaklarında dolaşıp, tarihi Buldan evlerini görebilirsiniz.

Gelecek Turizmde

Hikâyemiz 2007 yılında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla, Çoruh Vadisi’nde turizm eksenli bir yerel kalkınma modeli geliştirilmesi amacıyla Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) adı altında başladı. Beş yıllık bölgesel deneyimden yola çıkarak 2013 yılında yönümüzü Türkiye’nin farklı bölgelerinde yerel sürdürülebilir turizm modelleri oluşturmaya çevirdik ve Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’nu hayata geçirdik. Her yıl üç projeye, fon desteğinin yanı sıra eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık gibi uygulama destekleri veriyor, projelerin uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalarını sağlıyoruz. Gelecek Turizmde kapsamında bugüne kadar 15 sürdürülebilir turizm projesine destek olduk.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global