Türkiye’nin Mühendis Kızları Lise Programı’nda “Rol Model Buluşmaları” Başladı

01.May.2018

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Limak Vakfı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülen Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Lise Programı kapsamında 10 pilot ilden 48 pilot okulda gerçekleştirilecek ‘Rol Model Buluşmaları’ başladı.

Proje gönüllüsü olan kadın mühendislerin birer rol model olarak mühendislik mesleğini, çalışma koşullarını ve kendi deneyimlerini lise öğrencileriyle paylaştıkları buluşmalar, Antalya, Hatay, Ankara ve İstanbul illerinde toplamda 48 pilot okulda gerçekleştirildi.

2017-2018 eğitim öğretim döneminde Ankara, Antalya, Artvin, Çanakkale, Elazığ, Hatay, İstanbul, Kırklareli, Muğla ve Siirt olmak üzere 10 pilot ilde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 48 lisede uygulanmaya başlayan projede, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mühendislik bölümlerini tercih etmelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.  Bu doğrultuda proje öğrencilerin, mühendislik mesleğini daha yakından tanımalarını ve mesleki ön yargılardan bağımsız olarak kariyer seçimlerinde bulunmalarını hedefliyor.

Bu hedefe ulaşmak için, öncelikle, 20-22 Mart 2018 tarihleri arasında pilot okulların okul yöneticisi ve rehberlik öğretmenlerine yönelik “Eğiticilerin Eğitimi” tamamlandı. Ardından her okula rol model kadın mühendisler atandı. Kadın mühendis rol modellerin de katılımıyla Ankara, Antalya, Artvin, Hatay, İstanbul ve Kırklareli illerindeki pilot okullarda Nisan ayı boyunca “Rol Model Buluşmaları” gerçekleştirildi.

Antalya ilindeki “Rol Model Buluşmaları”nda inşaat mühendisliğini ‘hayalleri gerçek kılmak’ olarak nitelendiren rol model Hatice Gül Selman, hedef belirlemeyi, planlı olmayı, staj olanaklarını değerlendirmeyi ve öğrenmeye açık olmayı ‘başarının sırları’ arasında saydı. İş dünyasındaki kadınların ‘güçlü ve özgüven sahibi olması’ ve kadınların iş hayatında ‘basmakalıp fikirlerle her zaman mücadele etmesi’ gerektiğini belirtti.

Hatay ilinde gerçekleşen “Rol Model Buluşmaları”nda rol model Eda Kurt, ‘başarı sırları’ olarak doğru iletişim kurmayı, merak edip sorgulamayı, yapılan planları hayata geçirmeyi ve çalışırken hayatı ıskalamamayı gösterdi. Kadın ve erkek işgücüne katılım oranlarındaki farklara değinerek kadınların iş hayatında karşılaştığı problemlerle mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

İstanbul ilinde gerçekleşen “Rol Model Buluşmaları”nda ise inşaat mühendisliğini ‘en eski mühendislik dalı’ olarak nitelendiren rol model Naciye Nüket Özden, mesleklerin cinsiyetinin olmadığını dile getirerek kadınlar için hiçbir şeyin imkânsız olmadığını belirtti.

Mayıs ayı içerisinde Çanakkale, Elazığ, Muğla ve Siirt illerindeki pilot okullarda gerçekleştirilmesi planlanan “Rol Model Buluşmaları”nın tamamlanması ile toplamda 20.000’i aşkın öğrenci, öğretmen, okul müdürü ve rehberlik öğretmenine ulaşılması hedeflenmektedir.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global