UNDP Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu turu

01.Şub.2018

UNDP Türkiye heyeti ve üst yönetimi Güneydoğu Anadolu bölgesinde yerel kalkınma ve bölgede yaşayan Suriyeliler konusunda devam eden çalışmaları görmek için  altı gün süren bir ziyaret düzenledi.

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano ve UNDP heyeti, 8-13 Ocak tarihleri arasında Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Batman’ı kapsayan bir ziyarette bulundu.

UNDP ekibi ziyarette bölgede sürdürülen faaliyetleri gözlemledi ve projelerden yararlanan kişilerle buluştu.

UNDP Türkiye’nin tarımsal kalkınma, bölgesel eşitsizlikleri azaltma ve Suriye krizinin etkileriyle mücadele kapsamındaki projeleri izleyen heyet, bölgedeki illerin valileri ile de görüştü.

Şanlıurfa taş işçiliği

UNDP ve yerel yönetimlerin ortaklığı sonucunda hem bölgedeki Suriyeliler için hem de ev sahibi Türk toplumu için birçok faaliyet yürütüldü.

Şanlıurfa’daki Hamarat Eller Mutfağı da bunlardan biri. UNDP yapılan işleri yerinde görmek için mutfağı ziyaret etti. Yöresel mutfağa özgü lezzetler, Türk ve Suriyeli kadınların hamarat elleri sayesinde artık daha erişilebilir olacak.

Şanlıurfa’daki bir başka faaliyet ise turizm odaklı geleneksel taş işçiliğinin yaygınlaştırılması. Açılan merkezlerde kaybolmaya yüz tutmuş taş işçiliği mesleğini birçok genç öğreniyor, hem tarih ve turizm canlanıyor, hem kadınlar ve gençler meslek sahibi oluyor.

Mardinli kadınlar çalışıyor

Mardin UNDP’nin desteklediği Güneydoğu Anadolu şehirlerinden biri. Midyat’ta GAP İdaresi ve UNDP tarafından desteklenen proje ile 15’i Suriyeli olmak üzere 30 kadına çalışma imkanı sağlandı.

ÇATOM binasında kadınlar Midyat acur turşusu, patlıcan, biber ve domates kurutması, sumak ekşisi, cevizli sucuk üreterek satışa sunuyor. Elde edilen gelir ise çalışan kadınlar arasında eşit olarak paylaşılıyor.

Kilis’te organik tarım

Organik tarım ve enerji verimliliğini buluşturan “yeşil büyüme” projelerinin merkezi konumundaki GAP bölgesinde UNDP heyeti, Kilis’te bu kapsamda kurulan seraları da ziyaret etti.

Kilis aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı üretimi alanında da giderek artan bir tecrübeye sahip. Ortaklaşa yürütülen çalışmalar, bölge zeytinyağının markalaşması için önemli mesafeler kaydetti.

Gaziantep’te mesleki eğitimler

UNDP heyeti, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezini de (GSO-MEM) ziyaret etti.

UNDP’nin de katkısıyla kurulan merkez, mesleki eğitimlerin yanı sıra Suriyeli ve Türk nüfusun kaynaşmasını da hedefliyor.

Merkezde şu ana kadar değişik alanlarda toplam 1154 kişiye mesleki eğitim verildi. Şubat ayında ise 1000 kişiye mesleki eğitim verilmeye başlanacak.

Gaziantep’te uzun süredir hizmet vermekte olan cam atölyelerinde Türk ve Suriyeli kursiyerler cam süslemeleri üretiyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global