Türkiye’de organik tarımın yol haritası Şanlıurfa Deklarasyonu’nda

01.Şub.2018

GAP Bölgesinde organik tarımın geleceği için ortak bir vizyon ve yol haritası belirlemek üzere Şanlıurfa Deklarasyonu yayınlandı. 16-17 Kasımdaki Organik Tarım Forumu kapsamında yayımlanan deklarasyon, bölgesel ve ulusal politikalar için bir tavsiye belgesi niteliğini taşıyor.

Bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı iş birliklerinin kurulduğu forumun sonunda yayımlanan deklarasyon, GAP Bölgesi Rekabet Gündemi ve 2009 yılından beri bölgede yürütülen çalışmaların ışığında, ulusal ve bölgesel kalkınma planları ve eylem planları dikkate alınarak hazırlandı.

Şanlıurfa Deklarasyonu katılımcıların ortak görüşleri ile nihai haline getirilerek yayınlandı.

GAP Bölgesinde Organik Tarım Küme Projesi kapsamında düzenlenen foruma, GAP Organik Tarım Küme Üyeleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra bölgesel, ulusal ve uluslararası sektör temsilcileri katıldı.

Forumda, organik tarımın bugünü ve geleceğine ilişkin, ulusal ve uluslararası konuşmacıların katıldığı beş farklı oturum yer aldı.

Forum kapsamında Sürdürülebilir Kalkınma için Organik Tarım Yarışması Ödül Töreni de ilk kez düzenlendi. Yarışma, bölgede faaliyet gösteren çiftçi ve işletmecilerin organik tarım sektörüne katkılarını vurgulamak ve geleceğe yönelik üretim kapasitesini, pazarlama olanaklarını ve farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Yarışmanın ödülleri Yılın Üreticisi kategorisinde Müzeyyen Aslan ve Faik Efe,  Yılın İhracatçısı kategorisinde Esila Burhankulu ve Habip Aşan, Yılın Yenilikçisi kategorisinde Ebru Sakar ile Cafer Ulakçı ve Yılın Onur Ödülü kategorisinde Medet Abbasoğlu’na verildi.

GAP Bölgesi Organik Tarım Küme üyelerinin dut, pekmez, badem, bal, nar ekşisi, üzüm, zeytinyağı, mercimek, nohut gibi organik ürünlerini sergiledikleri stant alanları da katılımcılar tarafından forum boyunca ziyaret edildi.

Sürdürülebilir Kalkınma için Organik Tarım Forumu GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve GAP Organik Küme Derneği (GAP ORKÜDER) işbirliğinde düzenlendi.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global