Şanlıurfa’nın yöresel lezzetleri dünyaya açılıyor

01.Şub.2018

Şanlıurfa mutfağına özgü yöresel ara sıcak ürünler artık daha çok, daha hijyenik ve dünyaya açılma hedefiyle üretilecek.

Şanlıurfalı kadınlar Belediye’ye bağlı Hamarat Eller Sosyal Tesislerinde yeni bir mutfağa sahip oldu. Kadınlar, 150 metrekarelik bir alanda, uluslararası kalite standartlarına uyumlu koşullarda, içli köfte, ağzı açık, ağzı yumuk ve semsek gibi lezzet beşiği ürünler üretecek.

Projeyle, ürünlerin üretiminin yanı sıra, pazarlama ve depolamaya yönelik eğitimler de verilecek, lojistik destek sağlanacak. Projeyle günlük 600 adet olan kapasite 4 katından fazlaya, 2.500’e çıkacak. 10 Türk ve 10 Suriyeli hamarat kadına verilecek eğitimler sonrasında onlara istihdam olanağı da sunulacak. Tesiste üretilecek, evrensel damak tadına hitap edişiyle ünlü lezzetler, önce ulusal, sonrasında ise uluslararası yarışmalarda şansını arayacak.

UNDP, üretim kadar pazarlamaya yönelik uygulamalarıyla öne çıkan projeyle, kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi ve sürekliliğinin sağlanmasına da destek veriyor.

Yeni tesis, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ), Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi (ŞBB) ve BELTUR Sosyal Hizmetler Kültür Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ arasında imzalanan iş birliği anlaşmasıyla açıldı.

UNDP ve GAP BKİ iş birliğinde ve Japonya Hükümeti finansmanında yürütülen Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi, kadın istihdamını öncelikli bir alan olarak ele alıyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global