Gençler Sosyal İnovasyon Hackathon’unda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik çözümler üretti

01.Oca.2018

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konulu Sosyal İnovasyon Hackathon etkinliği 8 - 10 Aralık’ta İstanbul Impact Hub’da gerçekleşti. Sosyal İnovasyon Hackaton etkinliği, cinsiyet eşitsizliğine yönelik teknoloji-bazlı çözümler geliştirmek üzere, Şanlıurfa’dan 28 Türk ve Suriyeli genç uygulama geliştirici de dahil olmak üzere, 60’dan fazla geliştirici, tasarımcı, girişimci ve cinsiyet eşitliği savunucusunu bir araya getirdi. Toplumsal cinsiyet eşitliği temalı Hackathon, bu alanda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve Birleşmiş Milletler'in Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm-Kadına Karşı Şiddeti Sonlandırmak için Birleşin (UNiTE) global kampanyasına katkı sundu.   

Hackathon, Re:Coded tarafından Microsoft, Bilgi Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve diğer paydaşlarla işbirliği içerisinde Japon Hükümetinin finansal desteği ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) ortaklığında uygulanmakta olan bir proje kapsamında organize edildi.

İki gün boyunca devam eden Hackathon süresince, katılımcılar toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı “Cam tavan’a (glass ceiling) karşı hack’lemek” amacıyla teknoloji odaklı çözümleri üreterek, dünyanın her yerindeki kadınlara ve kız çocuklarına destek olmak için çalıştılar. Katılımcılar, Hackathon’da dört konuya yönelik çözüm geliştirdi: Kadınların sosyal ve ekonomik bakımdan güçlenmesi, kadınlara yönelik şiddetin durdurulması, toplumsal cinsiyet ayrımcı temelli dijital ayrıma yönelik çözümler geliştirilmesi ve sürdürülebilir ve toplumsal cinsiyel bakımından eşitlikçi şehirler inşa edilmesi.

 

15 takım mobil uygulama ve web tabanlı çözümler sundu

Sosyal İnovasyon Hackaton, bir projeye büyük bir başlangıç yapmak (jump-start) veya halihazırda devam eden bir projenin önemli bir yol kat etmesine yardımcı olmak hedefini taşıyor. Toplumsal cinsiyet, teknoloji, iş ve ürün geliştirme konusundaki lider ve uzmanlar, Türkiye'de ve dünyada kadınların ve kız çocuklarının karşı karşıya kaldığı, köklü zorlukları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak adına, etkinliğin başından sonuna kadar ekiplere danışmanlık yaptı. Etkinliğin sonunda en büyük etkiyi yaratma potansiyeli olan projelere ödüller verildi.  

Şanlıurfa’dan katılan katılımcılardan Shahed Alali Alghrsi, “Daha önce Suriyelilerin katıldığı farklı Hackathon’lara da katıldım. Ama ilk kez Türklerle birlikte bu kadar yakından çalışma imkanım oldu. Yakın bir gelecekte, programlamanın, kodlamanın temellerini bilmeden hayatımıza devam etmenin mümkün olmayacağını düşünüyorum. Bu sadece bir şeyleri kullanmakla ilgili değil, onları üretmekle ilgili” dedi.  

Türk ve Suriyeli katılımcılardan oluşan 15 ayrı takımın ürettiği projeler arasında kazanansa “Safe-R” adlı proje oldu. Proje, herhangi bir şiddet veya tacizle karşılaşan kadın veya kız çocuklarının, ihtiyaç duymaları durumunda kimliklerini gizleyebilme opsiyonunu da sunan bir mobil psikolojik danışmanlık hizmeti aplikasyonundan oluşuyor. Projeye göre, aplikasyona bağlı çalışacak doktor ve danışmanlar hizmet verecek, ancak özellikle isim bilgisi vermek istemeyen kullanıcılar için anonim şekilde sisteme bağlanma olanağına sahip olacak. Uygulamayı geliştiren ekipten Reem Alali Alghrsi, “Projemizin kazanacağına inandık, çünkü kendimize inandık” dedi.

 

Şanlıurfa’da Android Kodlama Eğitimi Programıyla bölgesel kalkınmaya evrensel yaklaşım

Hackathon, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) işbirliğiyle yürütülen ve Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında uygulanan Android Kodlama Eğitim Programı kapsamında gerçekleştiriliyor. Udacity işbirliğinde ve Google tarafından tasarlanan ve Re:Coded ile Bilgi Üniversitesi teknik işbirliğinde sunulan eğitime, Harran Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. 2017 Ekim ayında başlayan eğitimler, 2018 Mart ayına kadar devam edecek. Hackathon, Türk ve Suriyeli genç kadın ve erkeklerin yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen faaliyetlerden sadece bir tanesi. Şanlıurfa’dan gelen gençler, organizasyon kapsamında Hackathon öncesinde iki gün boyunca İstanbul’da Microsoft, İTU Çekirdek, Google Dome, Kolektif House, Epigra ve Hipo Labs şirket ve çalışma merkezlerini ziyaret etme fırsatı buldu.

İnsani amaçlarla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir inovasyon kuruluşu olan Re:Coded, Sosyal İnovasyon Hackathon’unun, etkinlikten çok sonra bile ayakta kalabilecek olan kolektif iyi niyet, ilişkiler ve fikirler yaratacağını umuyor. Re:Coded’ın CEO’su Alexandra Clare: “Türkiye’de ve dünyada kadınların ve kız çocuklarının karşılaştığı en büyük zorluklardan bazılarına yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulunmasını teşvik etmek üzere geliştiricileri, farklı toplum mensuplarını ve yaratıcıları buluşturan çok çeşitli bir ekibi biraraya getirmekten mutluyuz” dedi.

UNDP Türkiye Suriye Programı Programı Yöneticisi Ozan Çakmak, etkinlikle ilgili olarak, “Ortaklarımızla, insana yaraşır iş ve gelir olanaklarına erişim sağlamaya yönelik yüksek talep gören beceriler kazanmalarına yardımcı olmak amacı taşıyan bu etkinlikle genç erkek ve kadınların yaratıcı kapasitelerine yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz. “Geride kimseyi bırakmadan” toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sağlam çözümler ortaya çıkarılmasına yardımcı olma konusunda teknolojinin gücüne inanıyoruz” dedi.

 

Daha fazla bilgi için:

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/presscenter/articles/2017/11/support-to-regional-resilience-with-universal-language--anlurfa-.html

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/ourwork/projects/poverty_reduction/gueneydo_u-anadolu-boelgesinde-sosyal-stikrarn-gueclendirilmesi.html

http://www.re-coded.com/turkey-2/

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global