Gençler Halfeti Gençlik Kampı’nda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ilham veriyor

10.Eki.2017

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik desteği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yürütücülüğünde, Japonya Hükümeti’nin finansmanı ile sürdürülen “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Şanlıurfa, Halfeti’de Halfeti Gençlik Kampı devam ediyor. Türk ve Suriyeli toplam 130’a yakın öğrencinin katıldığı iki kamp ile gençler arasında sosyal uyumun güçlendirilmesine katkı sağlanıyor ve kalkınma alanında birlikte fikirler geliştiriliyor.

Tarih ve doğanın buluştuğu Halfeti’de düzenlenen gençlik kampı, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinden gelen üniversiteli gençler arasında deneyim paylaşımını ve fikir alışverişini destekleyici önemli bir sosyal etkinlik olarak öne çıkıyor. 3-6 Ekim ve 9-12 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen etkinlik kapsamında, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konulu atölye çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

Konser, tekne gezisi, oyunlar, sunumlar ve şehir gezisi gibi birçok aktivitenin yer aldığı kamptaki atölye çalışmalarının konusu olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısı. Kampa katılan gençler, sorumlu tüketim ve üretim, erişilebilir ve temiz enerji ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile hedefler için ortaklıklar gibi alanlarda atölye çalışmaları ile fikirler geliştiriyorlar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ekonomik ve sosyal istikrara katkı sağlamayı amaçlayan proje, sosyal uyum, kültürel alışveriş ve dayanışmayı destekleyici faaliyetleriyle öne çıkıyor.

 

Etkinlik ve proje hakkında detaylı bilgi için:

http://www.gapgenclikevleri.org/halfetigenclikkampi/

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/ourwork/syria-efforts.html

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global