Türkiye'nin İlk Bütünleşik Kamu Binası Açıldı

01.Eki.2017

Türkiye'nin ilk bütünleşik bina tasarımına sahip kamu binası 27 Ekim 2017 tarihinde UNDP Ülke Direktörü Claudio Tomasi, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Ankara Valisi Ercan Topaca'nın da katıldığı törenle açıldı.

Eşdeğer bir binaya göre %80'in üzerinde enerji tasarrufu sağlayan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; güneş, rüzgâr ve kojen ile enerji üretimi sağlarken, yağmur suyu depolama ve gri su sistemleri ile de sulama suyu tasarrufuna katkıda bulunuyor. İzolasyon sistemlerine verilen önem ve toprak altı ısısının ve pasif havalandırma tekniklerinin kullanıldığı bina, karbon ayak izini bir hayli düşürüyor. Bunlara ek olarak "yeşil çatı" yönteminin kullanıldığı binanın çatısında, taban alanının inşaata kullanılmasından kaynaklı kaybedilen yeşil alanın tekrar kazanılması için bir de bahçe bulunuyor. Aydınlatma için gündüzleri güneş ışığı kullanılabilmesi için özel olarak tasarlanan yapı, Türkiye'de ilk enerji verimli kamu binası olarak hizmete girdi.

2011 yılında başlayan "Türkiye’de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması" projesi kapsamında tasarlanan bina, iyi örnek niteliği taşıyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global