5.500 Suriyeli Mülteciye Geri Dönüşüm Eğitimi Verildi

03.Ağu.2017

“Ev Sahibi Topluluklar İçin Etkin Kentsel Atık Yönetimi” projesi kapsamında Kilis Öncüpınar ve Elbeyli Geçici Konaklama Merkezleri’nde yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik sürdürülen geri dönüşüm eğitimleri tamamlandı. Geri dönüşüm eğitimlerini tamamlayan 5.500 kişiye sertifikaları teslim edildi.   

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göçmenlik İşleri Bürosu (USBPRM) tarafından finanse edilen ve UNDP Türkiye tarafından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) iş birliğiyle uygulanan projenin kapanış ve sertifika dağıtım toplantısı 6 Temmuz’da Gaziantep’te gerçekleştirildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve UNDP Proje Yöneticisi Alper Kemal Doğan’ın katıldığı törende, Öncüpınar Geçici Konaklama Tesisi’nde yaşayan nüfustan yüzde 70, Elbeyli  Geçici Konaklama Tesisi’nde yaşayan nüfustan ise yüzde 90’ın üzerinde katılımcıya ulaşıldığı bilgisi verildi.

Proje kapsamında Öncüpınar ve Elbeyli Geçici Konaklama Merkezi’ndeki tüm personelin yanı sıra mültecilerden hane başına en az bir kişiye ulaşılabilecek şekilde kapsamlı geri dönüşüm eğitimleri verildi. Sekiz aylık eğitim süresince kursiyerlere atıkların geri kazanımının çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri ile ekonomik hayata katkıları aktarıldı. Ayrıca kurulan bilgisayar laboratuarında yaklaşık 1000 çocuğa oyunlarla birleştirilen, web tabanlı bir eğitim sunuldu. Yoğun katılımla gerçekleşen bu eğitimler süresince, 4 öğretmen ve bir koordinatör görev aldı.  

Bunlara ek olarak her iki kampta da geri dönüşümün günlük hayattaki etkilerine dikkat çekmek amacıyla okul çağındaki çocuklar arasında çevre ve doğa konulu resim yarışması düzenlendi. Resimler, proje paydaşlarını birleştiren sertifika töreninde sergilendi.

 

Proje Hakkında:

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göçmenlik İşleri Bürosu (USBPRM) tarafından finanse edilen ve UNDP Türkiye tarafından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) iş birliğiyle uygulanan "Ev Sahibi Topluluklar İçin Etkin Kentsel Atık Yönetimi Projesi", Suriyeli nüfus artışı nedeniyle ciddi baskılar altındaki yerel yetkililerin atık yönetim kapasitesi konusunda acil çözümüne değinmeyi amaçlıyor. Bu durum, etkilenen tüm topluluklar ve yerel hizmet dağıtım sistemleri için halk sağlığı açısından zorluklar yaratıyordu. Dolayısıyla projede, nüfusu iki katına çıkan Kilis’te, belediye hizmetleri üzerindeki baskının ve çevresel ve halk sağlığına ilişkin risklerin azaltılması hedefleniyor. Projede  ayrıca aşağıda belirtilen maddeler yer alıyor:

- Elbeyli ve Öncüpınar konaklama merkezlerinde kaynak ayrıştırma programı uygulanarak yerinde atık azaltma ve atık geri dönüşümünün sağlanması. Suriyeli katılımcılara farklı seviyelerdeki geri dönüşüm, atık ve kaynak yönetimi ve atık toplamaya yönelik eğitim sunulması.

- Mevcut sıhhi depolama alanını yenilemek üzere ekipman satın alınarak Kilis Belediyesi’nin kapasitesinin güçlendirilmesi, böylece hem Suriyeliler hem de ev sahibi toplulukların yaşayabileceği sağlık sorunları ve risklerinin ortadan kaldırılması.

 

Nisan 2016'da başlayan proje, Ekim 2017 sonunda tamamlanacaktır.  

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global