Köyde Sürdürülebilir Yeşil Ekonomi

25.Tem.2017

Çankırı’nın Eldivan İlçesi’nde eşi benzeri görülmemiş bir uygulama hayat buluyor. Eldivan’lı 7 kadının kurmuş olduğu ve bugün itibariyle üye sayısı 50’yi geçen Eldivan Belediyesi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin “Güneşin Eliyle Kadın Emeğiyle” sloganıyla başlatılan projede sadece yenilenebilir kaynaklar kullanılarak reçel, marmelat, salça, tarhana, erişte, turşu, sirke ve kuru sebze-meyve üretimi gerçekleştiriliyor.

Üretim sürecinde ortaya çıkan atıkların organik gübre olarak yeniden değerlendirildiği, atık suyun geri kazanıldığı ve güneş enerjisi ile çalışan bu üretim modeli; minimum karbon ayak izi ile organik ve doğa dostu üretimi evlerimize kadar ulaştırıyor.

“Külçe” markasıyla marketlerde bulabileceğiniz bu ürünler; yine kadınların el emeğiyle ördüğü çevreci ambalajlar içerisinde satışa sunuluyor.

Coca-Cola, UNDP ve New World tarafından desteklenen ve Temiz Enerji Vakfı tarafından yürütülen “Köyde Yeşil Ekonomi Projesi”, Eldivan’lı kadınların artı değeriyle doğaya, bizlere ve yeşil ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global