Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın yeni başkanı Achim Steiner göreve başladı

19.Haz.2017

BM Kalkınma Programı’nda (UNDP) Achim Steiner, dört yıl sürecek Başkanlık görevine bugün başladı.

Achim Steiner, Genel Sekreter António Guterres tarafından BM’nin öncü kalkınma kuruluşunun yeni başkanı olarak aday gösterilmiş ve, geçtiğimiz Nisan ayında BM Genel Kurulu tarafından onaylanmıştı.

 

UNDP, aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması, iyi yönetişimin güçlendirilmesi, krizlerin önlenmesi ve müdahale edilmesi alanlarında, dünya genelinde 170 ülke ve bölgeyi destekliyor.

Achim Steiner aynı zamanda, sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan 32 BM fonu, programı, uzman kuruluşu ve diğer kurumları birleştiren BM Kalkınma Grubu’na da başkanlık edecek.

Atanması onaylandıktan sonra konuşan Steiner, Genel Sekreter’in kendisini UNDP Başkanı olarak önerme kararından büyük onur duyduğunu; Genel Kurul’da üye devletlerin kendisine gösterdikleri güven için de minnettar olduğunu söylemişti. Sözlerinin devamında “Yoksulluğu sona erdirmek, gezegenimizi korumak, dünya genelinde barış ve adaleti desteklemek için mücadelemizi sürdürme yolunda, tüm UNDP personeli ve BM üye devletleri ile birlikte çalışmayı heyecanla bekliyorum” demişti.

Achim Steiner, küresel kalkınma sorunları ve uluslararası işbirliği alanındaki 30 yıllık liderlik deneyimini kuruma getiriyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ve bu iddialı gündemi gerçekleştirmeye dönük emsalsiz küresel işbirliğine duyulan ihtiyacın tutkulu sözcüsü ve savunucusu olarak tanınıyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global