Tek Proje, Çok Sonuç: Enerji verimli bir bina inşa etmek işçilerin hayatını nasıl değiştirdi?

18.May.2017

Ankara’da yapımı yeni tamamlanan ancak adı hak ettiği kadar duyulmamış bir bina var; Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Binası. Bu bina Türkiye’de ilk uygulanan bütünleşik bina tasarımı tekniği ile inşa edildi. Bilmeyenleriniz için binanın özelliklerini kısaca açıklayalım. 17.030 metrekare, kapalı alanı 21.940 metrekare olan Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin elektrik aksamından çatısına, camlarından yerleşime tüm özellikleri enerji tasarrufu yapacak şekilde bütünleşik bir anlayışla hazırlandı. Dahası bina kendi enerjisinin tamamını hatta yaz aylarında daha fazlasını üretebilecek donanımlara sahip.

“Güneşten, rüzgardan ve kojenden kendi enerjisini üreterek kendine yeten bir okul”

Böyle bir binanın inşa edilmesindeki asıl amaç kamuda bunun yapılabilirliğini göstermek ve bir kamu binasının sera gazı salımını minimum indirerek iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmaktı ancak proje başladıktan sonra işin çok daha farklı sonuçlarının olduğu görüldü. Bina inşaatında çalışan işçiler için tahmin edilenden çok daha büyük bir deneyim kaynağı haline geldi.

 

Yaparak öğrenmek

Binanın inşaatında çalışan işçiler daha önce burada kullanılan sistemlerin hiçbirini görmemişlerdi. 18 ay kadar süren inşaat boyunca her gün yeni bir sistemin nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını öğrendiler. Burada çalışan işçiler Türkiye’de bütünleşik bina inşaatında çalışan ilk işçiler oldu.

“İlk defa bu sistemleri burada gördüm. Bir daha böyle bir inşaat olursa burada çalışan kişi aranan eleman konumuna gelecek.”

Burada çalışan şantiye şefi, elektrik uzmanları, işçiler ve inşaat müdahil olan herkes Türkiye’de bu konuda deneyimi olan birkaç kişiden biri haline geldi.

“Sadece burada okuyacak çocuklara dokunacağını sandığımız bir projeydi ancak gördük ki işçilerden mühendise, şantiye şefine birçok alandaki kişiye dokunmuş oldu.”

 

İhtimalleri görmek

Burada çalışan işçiler aynı zamanda böyle teknolojilerim mümkün olduğunu da görmüş oldu. Bir çoğu özellikle ailelerine ve arkadaşlarına yenilenebilir enerjinin geldiği son noktayı anlattıklarını ve mümkün olsaydı burada inşa ettikleri bir çok sistemi evlerinde kullanmak istediklerini söylüyorlar.

“Burada gördüklerimizi arkadaşlarımıza anlattığımızda şaşırıyorlar ve bir yere kadar anlayabiliyorlar, çünkü görmedikleri bir şey. Biz de bunun öncüleri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

 

Teknik detaylar

Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında, kamu sektörü için örnek oluşturacak Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir okul yerleşkesinin tasarımı yapıldı. Ankara Eryaman’da yapılan Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Binası, ilk çevre dostu kamu binası. Örnek okul yerleşkesi, Türkiye’de kamu binalarında enerji tüketimi ve buna bağlı sera gazı salımlarının maliyet etkin bir şekilde nasıl azaltılabileceğine örnek oluşturdu.

Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi26 derslik, 6 laboratuvar, 10 atölye, kapalı spor salonu, toplam 52 odadan oluşan 147 yatak kapasiteli pansiyon binasından oluşuyor.

Okul yerleşkesinin teknik özelliklerinin arasında yeşil çatı, fotovoltaik güneş panelleri ve rüzgâr türbini, yağmur suyu toplama sistemi ve gri su kullanımı, yüksek performanslı bina kabuğu, solar baca ile doğal aydınlatma, verimli toprak kaynaklı ısı pompaları ve doğal havalandırma gibi sistemler var.

Türkiye’de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) finansal desteği ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı projenin diğer ortakları arasında yer alıyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global