UNDP İcra Kurulu, Achim Steiner’in yeni UNDP Başkanı olarak atanmasını memnuniyetle karşıladı

UNDP-TR-STEINERUNDP Başkanı Achim Steiner. Fotoğraf: David Fisher/Oxford Martin School’un izniyle.

 

New York – Bugün, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İcra Kurulu Başkanı, Achim Steiner’ın yeni UNDP Başkanı olarak atanmasını memnuniyetle karşıladı.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Steiner’i UNDP Başkanlığı’na aday gösterdiğini Genel Kurul’a iletmişti. Genel Kurul bugün, Steiner’in dört yıl süreyle UNDP Başkanı olarak göreve getirilmesini onayladı.

UNDP, aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması, iyi yönetişimin güçlendirilmesi, krizlerin önlenmesi ve müdahale edilmesi alanlarında ülkeleri destekliyor.

UNDP İcra Kurulu Başkanı ve BM Nezdinde Danimarka Daimi Temsilcisi Ib Petersen “İcra Kurulu’nun tüm üyeleri ve tüm UNDP çalışanları adına konuşarak, Achim Steiner’in yeni UNDP Başkanı olarak atanmasını büyük memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

“Achim Steiner, bu çok önemli mevkiye büyük deneyim, uzmanlık ve adanmışlık getiriyor. UNDP’nin dünya genelindeki kalkınma çalışmalarına kalıcı ve olumlu etki yapacağına hiç kuşkum yok” diye ekledi.

Achim Steiner ise “Genel Sekreter’in beni UNDP Başkanı olarak önerme kararından büyük onur duydum; bugün Genel Kurul’da üye devletlerin şahsıma gösterdikleri güven için minnettarım. Yoksulluğu sona erdirmek, gezegenimizi korumak, dünya genelinde barış ve adaleti desteklemek için mücadelemizi sürdürme yolunda, tüm UNDP personeli ve üye devletler ile birlikte çalışmayı heyecanla bekliyorum” dedi.

Achim Steiner, otuz yıldır sürdürülebilir kalkınma, uluslararası işbirliği ve küresel diplomasi alanında saygın bir küresel lider. Ayrıca, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ve bu iddialı gündemi gerçekleştirmeye dönük benzersiz küresel işbirliği ihtiyacının açık sözlü savunucusu.

UNDP’ye katılmasından önce Achim Steiner, BM’de çeşitli mevkilerde, sivil toplum kuruluşlarında ve kamu politikalarını biçimlendiren üst düzeyli danışman kurullarında görev yaptı. Daha önceki görevleri arasında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı İcra Direktörü, Nairobi’de Birleşmiş Milletler Ofisi Genel Müdürü ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Genel Müdürü gibi yüksek mevkiler var.

Achim Steiner halen, Oxford Martin School Direktörü ve Oxford Üniversitesi Balliol College’da profesördür.

Achim Steiner, UNDP Başkanı olarak iki dönem görev yapan Helen Clark’ın yerine göreve getirildi.

Achim Steiner’in özgeçmişine bakmak için:

http://www.undp.org/content/undp/en/home/presscenter/pressreleases/2017/04/19/biography-of-the-administrator-of-the-united-nations-development-programme.html

 


İletişim Bilgileri:

Dylan Lowthian, Acting Press Officer, Executive Office of the Administrator, dylan.lowthian@undp.org, +1 212 906 5516

Anjali Kwatra, Head of Media, anjali.kwatra@undp.org, +1 212 906 6389

Adam Cathro, İletişim Uzmanı, adam.cathro@undp.org, +1 212 906 5326

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global