Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı’nın Özgeçmişi

UNDP-TR-STEINERUNDP Başkanı Achim Steiner. Fotoğraf: David Fisher/Oxford Martin School’un izniyle.

 

Achim Steiner

Achim Steiner, otuz yılı aşkın süredir sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliğine dayanıklılık ve uluslararası işbirliği alanında saygın bir küresel liderdir. Sürdürülebilirlik, ekonomik büyüme ve korunmasızlar için eşitliğin önde gelen destekçisi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin açık sözlü savunucusu olmuştur.

Achim Steiner, Birleşmiş Milletler sisteminin çeşitli kademelerinde görev yapmış; hem insani hem de kalkınma perspektifinden küresel sorunları ele almıştır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na katılmasından önce, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na başkanlık etmiş (2006-2016), devletlerin temiz teknolojiler ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalarına destek sağlamıştır. Ayrıca, Nairobi’de Birleşmiş Milletler Ofisi Genel Müdürü olarak da görev yapmıştır. Achim Steiner daha önce, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Genel Müdürü, Dünya Barajlar Komisyonu Genel Sekreteri gibi diğer önemli mevkilerde bulunmuştur.

Achim Steiner Afrika, Asya, Orta Doğu, Avrupa, Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış ve çalışmıştır. Oxford Üniversitesi Worchester College’dan Felsefe, Siyaset ve Ekonomi lisans diploması ve Londra Üniversitesi, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’ndan (SOAS) yüksek lisans diplomasına sahiptir.

Achim Steiner Brezilya’da doğmuştur; hem Brezilya hem de Almanya vatandaşıdır.

Halihazırda, Oxford Martin School Direktörü ve Oxford Üniversitesi Balliol College’da profesördür.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global