GAP Bölgesi’nin organik tarım ürünleri dünyanın lider organik fuarı BIOFACH 2017’de tanıtıldı

08.Mar.2017

Dört yıldır paydaşlarıyla birlikte dünyanın en büyük organik ürün fuarı olan BIOFACH Fuarına katılan GAP Organik Tarım Küme Projesi, bu yıl da 14-18 Şubat 2017’de Almanya’nın Nürnberg şehrinde gerçekleştirilen fuardaki yerini aldı.

Fuarda, GAP Bölgesi’ndeki kamu kurumları, kalkınma ajansları, üretici birlikleri ve özel sektör paydaşları aynı çatı altında organik ürünlerini sergileme fırsatı buldu. 2015 yılında bölgedeki İpekyolu, Karacadağ ve Dicle Kalkınma Ajansları ile BIOFACH İşbirliği Protokolü yapılmıştı. Bu sayede bu yıl; bölgede üretilenzeytinyağı, bal, dut, badem, mercimek, pekmez, nar ekşisi ve pamuk gibi geniş bir organik ürün yelpazesi ile katılım sağlandı. 2013’te 9 m2 olan stant alanı, yapılan bölgesel işbirliği ile bugün 49 m2 oldu. 

Dört gün süren fuarda GAP Bölgesi’nde üretilen organik tarım ürünlerinin sergilendiği standı dünyanın dört bir yanından firma temsilcileri ile Nürnberg Başkonsolosu ve Ataşesi, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılığı Bakanlığı temsilcileri ve çok sayıda basın temsilcisi de ziyaret etti. Bu yıl 28.’si düzenlenen fuarı 50 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; bölgedeki ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik desteği ile “GAP Organik Tarım Küme Projesi”ni yürütüyor.

Organik kümenin rekabetçiliği ve sürdürülebilirliği açısından küme üyelerince üretilen organik ürünlerin tanıtılması, işbirlikleri kurulması ve pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda BIOFACH Fuarı, GAP Bölgesi’nde üretilen organik tarım ürünlerinin dünyaya tanıtılması ve uluslararası işbirlikleri kurulması açısından önemli bir yere sahip. 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global