GAP Bölgesi’nde En Kapsamlı Mesleki Eğitim Kursları Başlıyor

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik desteğiyle hayata geçirilen ve Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi Mesleki Eğitim Faaliyetleri İşbirliği Protokolü”, 2 Şubat’ta Şanlıurfa’daki GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nde imzalandı. Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi (HARÜSEM), Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (ŞESOB) ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) işbirliğinde yürütülen projenin “İstihdam Edilebilirlik ve Geçim İmkânları” başlıklı bileşeni kapsamında,  bin 375 Suriyeli ve 375 Türkiye vatandaşı olmak üzere toplam bin 750 kişiye sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde toplam 75 kurs verilecek.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve UNDP Türkiye temsilcilerinin katıldığı protokol imza töreninde, projenin paydaşlarından, eğitimlerin verileceği kurum temsilcileri Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, ŞESOB Başkanı Mehmet Şefik Bakay ve GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil Çetiner de protokole imzalarını sundu.

Proje, iki temel bileşen ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Projenin “İstihdam Edilebilirlik ve Geçim İmkanları” başlıklı ilk bileşeni kapsamında, bin 375 Suriyeli ve 375 Türkiye vatandaşı olmak üzere toplam 1.750 kişiye sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde verilecek toplam 75 kurs için 3 milyon 500 bin TL’nin üzerinde bir bütçe öngörüldü.

Eğitimlerin içeriği, aralarında Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi (HARÜSEM), Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), ŞESOB ve GAPTAEM’in de bulunduğu çok paydaşlı bir çalıştay sonrasında belirlendi.

Bu çalıştayda belirlenen öncelikli ihtiyaçlara yönelik olarak, Suriyeli nüfusun ve ev sahibi toplumların beceri ve yetkinlik geliştirme hizmetleri, iyileştirilmiş yerel değer zincirleri ve yerel üretim ekosistemleri ve altyapıları aracılığıyla geçim imkânlarını güçlendirmeye ilişkin faaliyetler düzenlendi.

Türkçe Dil Eğitimi ve Temel Yaşam Becerileri Öne Çıkıyor

Programın mesleki eğitim ve yetkinlik geliştirme kurslarını içeren bu faaliyetler, tarım, sanayi ve hizmet sektörüne yönelik olarak geliştirildi. Böylece çeşitli ve kapsamlı geçim imkânları için yerel değer zincirlerini ve yerel üretim ekosistemlerini ve altyapılarının geliştirmesi yoluyla Suriyeli nüfusun ve ev sahibi toplumların farklı kesimlerinin istihdam edilebilirliğine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Mesleki eğitim programları, Türkçe dil eğitimi ve temel yaşam becerileri üzerine eğitimlerle desteklenmesi özelliğiyle öne çıkmaktadır.   

Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından UNDP teknik işbirliğiyle gerçekleştirilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi; Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’da illerinde uygulanmaktadır. 2018 Mart ayında tamamlanması hedeflenen projenin toplam 6 milyon 300 bin dolar bütçe ayrılan diğer bileşeni ise kamu hizmetlerinde belediye kapasitelerini güçlendirmeyi ve kamusal alanlar/sosyal bölgeler yaratmayı amaçlamaktadır.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global