Gelecek Turizmde’nin desteklediği yeni projeler açıklandı

18.Oca.2017

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve UNDP işbirliğiyle yürütülen Gelecek Turizmde Projesi’nin 2017 yılında destekleyeceği projeler açıklandı. Turizm fikirlerine fon desteğinin yanında eğitim, teknik destek, planlama ve danışmanlık gibi hizmetler de sağlayan bu proje kapsamında 2017 yılı içinde Denizli’nin Buldan ilçesinde eko-turizmin geliştirilmesine, İzmir’in Foça ilçesinde turizmin 4 sezona yayılmasına, Antalya’nın Demre ilçesinde ise üç farklı Likya yolu yürüyüş rotasının birleştirilerek turizme kazandırılmasına karar verildi.

 

Kuşların Çağrısı

Gelecek Turizmde Projesi’nin 4’üncü döneminde desteklediği projeler arasında yer alan “Kuşlar Sizi Çağırıyor”, Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’nce Buldan Belediyesi ve Kaymakamlığı işbirliğiyle yürütülecek. Denizli’nin önemli değerlerinden biri olan Buldan Yayla Gölü’nün sahip olduğu 300 kuş türü, zengin biyolojik çeşitliliği ve eko-turizm potansiyeline dikkat çeken bu proje ile bu bölgeye yönelik farkındalığın arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Yayla Gölü ile bölgede bilinç yaratılması ve bölgenin eko-turizm potansiyelinin canlandırılması ile birlikte sürdürülebilir turizm ve yerel ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

 

Likya Yolu

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu, her yıl çok sayıda turist tarafından tercih ediliyor. Kültür Rotaları Derneği tarafından Demre Kaymakamlığı, Demre Belediyesi ve Kapaklı Köyü Muhtarlığı işbirliğinde yürütülecek olan proje; bölgenin turizm potansiyelini, gelecek turistlerin dinlenme ve konaklama gibi temel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırlandı. Bu proje desteğiyle bölgede sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık oluşturulması ve üç farklı Likya Yolu yürüyüş rotasının Demre’ye bağlı olan Kapaklı ve Hoyran köylerinde birleştirilmesi hedefleniyor. Bu proje ile bölgenin; ziyaretçilerin alternatif rotalar seçebileceği ve dinlenebileceği bir merkez haline getirilmesi hedefleniyor.

 

İzmir’de “Dört Mevsim Foça”

Foça Turizmciler, Yatırımcılar ve Esnaflar Derneği tarafından Foça Kaymakamlığı ve Foça Belediyesi ile ortak yürüyülecek olan “Dört Mevsim Foça” projesi; Foça’da halihazırda yer alan turizm aktivitelerinin dört mevsime yayılması, zeytincilik, meyve-sebze yetiştiriciliği, kıyı balıkçılığı ve geleneksel bağcılık gibi aktivitelerin yardımıyla hem turizmin dört mevsime yayılması, hem de çevreye duyarlı üretim ve işletme modellerinin bölge turizmine kazandırılması hedefleniyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global