Yeni tasarımı ve içeriği ile GAP Organik Tarım Portalı yayında

05.Ara.2016

GAP Organik Tarım Küme Projesi’nin ölçeklendirilebilir ve tekrarlanabilir başarı hikayeleri oluşturma, üretim ve pazarlama altyapısı oluşturma ve aktörler arası işbirliğini geliştirme amaçları doğrultusunda hazırlanan GAP Organik Tarım Portalı yeni tasarımı ve içeriği ile yayına geçti.

GAP Organik Tarım Portalı yeni içeriği, yapısı ve teknik özellikleri ile çok daha kullanıcı dostu, kolay erişilebilir, işlevsel ve yalın bir yapıya sahip. Portal genel olarak metin içeriklerinin yer aldığı Menü Başlıkları, dinamik kısımların yer aldığı Haberler, Etkinlik Takvimi, Multimedya ve Ürün Platformu gibi bölümlerden oluşuyor. Bu çerçevede GAP Organik Tarım Portalı şu amaçları taşıyor:

  • Organik Tarım ve Organik Gıda ile ilgili küresel, ulusal ve bölgesel hedefler, öncelikler ve eğilimleri süzerek hedef kitlelere yönelik bilgi aktarımı sağlıyor ve farkındalık oluşturuyor.
  • Organik Tarım ile ilgili yayın ve dokümanların paylaşılması için bir platform ve arşiv özelliği taşıyor.
  • Organik üreticilere yönelik Organik Tarıma Başlarken ve devamında  bilgi aktarıyor ve rehber özelliği taşıyor.
  • Organik Gıda konusunda tüketicilere yönelik rehber özelliği gösteriyor.
  • Organik Tarım Küme Projesi ve Küme Çalışma Gruplarının tanıtımı ve kümenin kurumsallaşma çalışmaları için bir platform sağlıyor.
  • GAP Bölgesi’ndeki organik tarım potansiyeline, güncel bilgilere, bölgeye özel ürün ve firma bilgilerine, yatırım ve destek mekanizmalarına ulaşmayı sağlıyor.
  • GAP Bölgesi’nde yürütülen tüm pilot projeleri dijital haritaya işleyerek bölgedeki tüm uygulamaların tanıtıldığı bir platform sağlayarak başarı hikâyelerini sunuyor.
  • GAP Bölgesi başta olmak üzere organik tarım ile ilgili tüm etkinlik ve haberleri paylaşmak için bir araç sunuyor, paylaşım ağı oluşturuyor ve tüm aktörler arasındaki iletişim ve işbirliğine zemin hazırlıyor.
  • Üreticilerin hem kendi bilgilerini hem de ürün bilgilerini kendilerinin girebileceği ve güncelleyebileceği bir ürün platformu sunuyor ve bu sayede bölgedeki organik tarım üreticilerini alıcılar ile buluşturuyor.

GAP Organik Portalına http://www.gaporganik.org/ linkinden ulaşılabilir.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global