Ban Ki-moon: Dünya kadına karşı şiddete sessiz kalmanın bedelini ödeyemez

24.Kas.2016

Birleşmiş Milletlet Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kadına ve kız çocuklarına karşı şiddetin bir insan hakkı ihlali ve halk sağlığını tehdit eden bir salgın olduğu, sürdürülebilir kalkınmanın önünde ciddi bir engel teşkil ettiği konusunda küresel bir anlayışın en nihayet ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Ban, bu farkındalığın soruna karşı anlamlı önlemler alınmasını ve müdahaleye dönüştürülebilmesini sağlamak için ise daha atılması gereken çok adım olduğunu belirtti.

Ban, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, kadına ve kız çocuklarına karşı şiddetin aileler, toplumlar ve ekonomiler üzerindeki maliyetinin çok geniş kapsamlı olduğunu, kadınların şiddet sonucu çalışamamaları durumunda işlerinin riske girebildiğini, çok ihtiyaç duydukları gelirden mahrum kalabildiklerini, bağımsızlıkları ve şiddet gördüğü bir ilişkiden uzaklaşabilme şanslarının tehlikeye düşebildiğini söyledi.

“Kadına karşı şiddet işyerlerinin verimliliğinde azalmaya, sosyal hizmet, adalet ve sağlık alanındaki kaynakların tükenmesine yol açıyor” diyen Ban, aile içi ve eş veya sevgililerin uyguladığı şiddetin dünya genelinde yaygın olarak görüldüğünü ve dahası bu suçların cezasız kalabildiğini söyledi. Ban, bu durumun, çok büyük acılar çekilmesinin yanı sıra kadınların toplumda hakları olan rolü tam olarak oynayamamalarına da yol açtığını ifade etti.

“Dünya bunun bedelini ödeyemez” diyen Genel Sekreter, bu bedelin kadınlar ve kız çocukları tarafından da ödenemeyeceğini, ödenmemesi gerektiğini vurguladı. “Ne varki, şiddet her gün dünyanın dört bir yanında varlığını sürdürüyor” diyen Ban, soruna çözüm çabaları konusunda siyasi söylemin yaygın olarak duyulduğunu, ancak bu söylemin kronik derecede yetersiz mali destek gördüğünü belirtti.

Ban, 2008 yılından bu yana yürüttüğü kadına karşı şiddetin önlenmesi kampanyası kapsamında küresel seviyede kaynakların artırılması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesinin teşvik edildiğini söyledi.

“Tüm hükümetleri kadın hareketlerini ve sivil toplum kuruluşlarını desteklemek üzere ilgili alanlarda harcamaları ciddi oranda artırarak kararlılıklarını ortaya koymaya çağırıyorum” diyen Ban, ayrıca dünya liderlerinden de BM Kadın Birimi (UN Women) ve BM Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Fonuna katkıda bulunmalarını istedi.

Ban, “Özel sektör, hayırseverler ve ilgili vatandaşlardan da üzerlerine düşeni yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Ban, “Kadınlar ve kız çocuklarının parlak geleceğini sembolize eder şekilde bugün dünyanın turuncuya boyandığını görüyoruz. Bu konuya adanan yatırımlarla bu parlak geleceğin devamını sağlayabilir, insan haklarını savunabilir ve kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti tamamıyla ortadan kaldırabiliriz” diyerek mesajına son verdi.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global