Daha yaşanabilir bir dünya için “Bugün Bağlanalım, Yarını Yaratalım”

29.Eyl.2016

Teknoloji sayesinde daha yaşanabilir bir dünya için atılabilecek ortak adımlar ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı  ve Türk Telekom işbirliği ile gerçekleşen Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul’da tartışıldı. 80’i aşkın ülkede, aynı hafta içinde, “Bugün bağlanalım. Yarını yaratalım” temasıyla düzenlenen etkinlikte; kamu, STK, sanat, iş, medya, moda-tasarım, akademi ve spor dünyasından tanınmış isimler bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından, Türk Telekom’un katkılarıyla geçen yıl Türkiye ve New York organizasyonları gerçekleştirilen Sosyal Fayda Zirvesi’nin, 2016 Türkiye organizasyonu 29 Eylül’de İstanbul’da düzenlendi.

“2030 yılında nasıl bir dünyada yaşamak istiyorum?” sorusunun ele alındığı Sosyal Fayda Zirvesi’nin bu yılki teması ‘Bugün bağlanalım. Yarını yaratalım’oldu. New York’tan Nairobi’ye aynı dönemde 80’ten fazla ülkede birden düzenlenen etkinliğin Türkiye organizasyonuna 700’den fazla ziyaretçi katıldı. Zirveye sosyal medya üzerinden destek veren binlerce kişi nasıl bir dünyada yaşamak istediklerini geniş kitlelerle paylaşma imkanı buldu.

 

Bir günde, 60 konuşmacı 30 panelde “Geleceği” konuştu

Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul buluşmasında katılımcılar, daha iyi bir gelecek için dijital dünyanın fırsatlarından nasıl yararlanılabileceğini tartıştı. Zirve katılımcıları ayrıca teknoloji ve yeni medya ile değişen dinamiklerin herkes için nasıl eşit bir dünya yaratabileceği konusunda fikirlerini paylaştı.  60’a yakın konuşmacının katıldığı etkinlikte altı saat içinde, sosyal girişimcilik, kurumsal dijital sorumluluk, sürdürülebilir şehirler, kapsayıcı iş modelleri ve sürdürülebilir moda gibi birçok farklı konuda yaklaşık 30 panel düzenlendi.

 

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra: “İnsanlar bu yeni gündemin gerçekleştirilmesinin bir parçası olmak istiyor”

Etkinlikte konuşma yapan BM Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra, BM ve UNDP’nin küresel hedeflerin gerçekleştirilmesinde teknoloji, yeni medya ve iletişimin gücünü çok önemsediğini belitti. Malhotra konuşmasını şu sözleri ile sürdürdü: “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Küresel Hedefler) konusunda hazırlanan raporlardaki temel mesajlar, yapılan küresel istişarelerin bir sonucunu yansıtıyor ve mesaj çok açık: İnsanlar bu yeni gündemin gerçekleştirilmesinin bir parçası olmak istiyor. Hükümetler ve iş dünyasından, verdikleri sözleri, taahhütleri yerine getirmelerini bekliyorlar. Görüşlerine başvurulan bireyler ayrıca katılımın, kapsayıcılığın ve ortaklıkların önemini vurguluyorlar.

 

Etkinlikten Notlar:

Farklı sektörlerden ünlü isimler

Bu yıl gerçekleştirilen Sosyal Fayda Zirvesi’nde birçok farklı kurum ve sektörden önemli isimler yer aldı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, İhtiyaç Haritası projesinin sahibi ünlü oyuncu Mert Fırat, TV programcısı ve yayıncı Saba Tümer, ödüllü tasarımcı Hatice Gökçe, piyanist ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay, Hitachi Data Systems Türkiye Genel Müdürü Serdar Sayar, the Guardian gazetesinden Naomi Larsson zirveye katılan isimlerden bazılarıydı.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global