Gazipaşa Orman Amenajman Planları paydaşlara sunuldu

26.Eyl.2016

Akdeniz Entegre Orman Yönetimi Projesi kapsamında Gazipaşa orman amenajman planlarıyla ilgili paydaş toplantısı, 16 Ağustos 2016 tarihinde Gazipaşa’da yapıldı.


Toplantı; ilgili tüm tarafları bir araya getirmek, planlama süreci ve taslak orman fonksiyon haritalarıyla ilgili bilgilendirmek ve Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğünün taslak fonksiyon haritaları konusunda katılımcıların yorum ve önerilerini almak amacıyla düzenlendi.


Toplantıya Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, UNDP temsilcileri, Doğa Koruma Merkezi temsilcileri, bazı köy muhtarları, STK temsilcileri, ilgili İlçe Müdürlükleri katıldı.


Toplantıda, ekosistem tabanlı çok amaçlı yönetim planlaması ilkeleri, taslak orman fonksiyonları haritaları, Gazipaşa orman amenajman planlarının amaçları ve koruma hedefleri katılımcılara sunuldu. Bazı muhtarlar tarafından, köylerinin etrafında arıcılık için bal ormanı ve rekreasyonel alanların tesis edilmesi ve orman ağaçları dışında meşe ormanlarının yeniden oluşturulması talep edildi. Ayrıca, ipek böcekçiliği için yapraklarından yararlanmak üzere bozuk orman alanlarında dut ağacı dikilmesi de talep edildi.


Toplantı sonucunda, katılımcıların taslak orman fonksiyonları haritaları konusunda düşünceleri, yorum ve önerileri alındı. Ayrıca, muhtarların kendi köyleri etrafında belirlenen taslak orman fonksiyonları hakkında daha detaylı olarak bilgilendirilmeleri kararlaştırıldı.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global