Genç Gönüllüler Türkiye’deki Sayısal Uçurumu Kapatıyor

12.Mar.2015

Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kişinin hayatına dokunan internet okuryazarlığı projesi ‘İnternetle Hayat Kolay’ın tüm gönüllüleri, ulusal koordinasyon toplantısı için İstanbul’da bir araya geldi.

 

 Fotoğraf: TTNET

İstanbul- 20 farklı ilden 120’den fazla genç gönüllü, Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan ile bir araya geldi ve fikir alışverişinde bulundu. Aynı zamanda, gönüllüler İstanbul’daki UNDP temsilcileri ile de buluştu, projeye ilişkin çeşitli seminerlere katıldı ve ziyaretlerde bulundu.

Proje; UNDP, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye’nin en büyük internet hizmeti sağlayıcısı TTNET işbirliği ile kalkınmada öncelikli 20 kentte uygulanıyor. 

“İnternetle Hayat Kolay” projesi, sosyoekonomik nedenlerden dolayı internetle tanışmamış ve internetin sağladığı olanaklardan yararlanamamış kişilere interneti tanıtmayı amaçlıyor. Proje, 35 yaş ve üstü kişilere ulaşmayı hedefliyor. 

Proje, internet okuryazarlık oranının artırılmasına katkı sağlayarak bilgiye erişimde eşit fırsatlar sağlamayı amaçlıyor. 

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, 16-24 yaş grubunun yüzde 73’ü internet kullanıyor. 16-24 yaş grubu, diğer yaş grupları arasında internet kullanıcılarının en yüksek olduğu grup.

Fakat Türkiye’nin deneyimli iş gücünü oluşturan 35-44 yaş grubunun sadece yüzde 52’si internet kullanıyor. 

Proje gönüllüleri bu zamanda kadar 7 bin 500 kişiye eğitim verdi. Nihai hedef ise 2017 yılına kadar 30 bin kişiye ulaşmak. 

Proje ekibi, internetin güvenli kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, çevrimiçi bankacılık ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı gibi internete ilişkin çeşitli konularda katılımcılara eğitim veriyor. 

UNDP, projeye teknik uzmanlık desteği sağlıyor. Proje, UNDP ile birlikte tasarlandı ve aynı zamanda, UNDP eğitimlerin içeriğine de katkıda bulunuyor.

‘En önemli görev’

“İnternetle Hayat Kolay” projesinin ortağı TTNET, Türk Telekom telekomünikasyon grup şirketlerinin bir iştiraki.

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, “Türkiye’nin lider internet şirketi olarak, dijital ekosistemi genişletmek ve Türkiye’nin kalkınmasını desteklemek amacıyla internet erişimini ve kullanımını artırmaya çalışıyoruz.” dedi. 

Rami Aslan, “En önemli görevimiz insanlara, hızla ilerleyen teknolojiye uyum sağlamalarını kolaylaştıracak beceriler edinmelerinde yardımcı olmak. Bu görevimizi genç gönüllülerimizle beraber yerine getirmek için çalışıyoruz,” diye ekledi.

Uluslararası platformlarda da beğeni toplayan “İnternetle Hayat Kolay” projesi başarısını 2013 yılında aldığı beş ödül ve 2014 yılında aldığı iki önemli ödülle taçlandırdı.

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global