Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu da Gelecek Turizmde dedi

11.Kas.2014

Şanlıurfa Göbeklitepe’den “Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği”, Malatya’dan “Malatya'nın Mirası Arslantepe” ve Safranbolu’dan “Safranbolu Hatırası” projeleri, 2015 yılında Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu tarafından desteklenecek. 

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülen Gelecek Turizmde-Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Projesi’ne bu yıl 66 ilden 417 adet başvuru yapıldı ve desteklenmek üzere üç proje seçildi.

Göbeklitepe, Urfa mimarisine yön verecek

Destek almaya hak kazanan projelerden ilki Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Şanlıurfa Valiliği ortaklığı ile yürütülecek olan ‘Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği’ oldu.

Projeyle, dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe’de 12 bin yıl önce başlamış olan taş işçiliğinin gelecek kuşaklara aktarılması, bölgedeki nitelikli turist sayısının ve turizm gelirlerinin artırılması amaçlanıyor.

Göbeklitepe’de nihai hedef; turistik ürünlerde kullanılabilecek geleneksel taş işçiliği motiflerinin tespit edilip, paralelinde yeni taş ustaları yetiştirmek üzere bir ‘Taş İşçiliği Atölyesi’nin kurulması ve bölgeye gelen turistlere bu otantik deneyimin yaşatılması olarak belirlendi.

Ayrıca, turizm sektöründeki KOBİ'leri güçlendirip kentteki geceleme oranını yükselterek turizm gelirlerini artırmayı hedefleyen proje ile bir Göbeklitepe Sempozyumu düzenlenmesi planlanıyor.

Dünyanın en eski ‘tapınak merkezi’ olduğu belirtilen Göbeklitepe, yakın bir geçmişte UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı.

5 bin yıllık Arslantepe Höyüğü  ‘Gelecek Turizmde’ sayesinde canlanacak

Fon desteği almaya hak kazanan “Malatya'nın Mirası Arslantepe” ile Arslantepe’nin sosyal ve kültürel potansiyelini harekete geçirecek bir yerel kalkınma projesi planlandı.

Proje ile tarihi günümüzden 5.000 yıl öncesine dayanan Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki arkeolojik yerleşim alanı olan Arslantepe Höyüğü tanıtılacak ve geliştirilecek.

Arslantepe Destekleme ve Geliştirme Derneği ve Battalgazi Belediye Başkanlığı tarafından tasarlanan projeyle Arslantepe'nin bir turistik cazibe merkezi olmasını sağlamak; tanıtımına katkıda bulunmak; bölge halkına Arslantepe'yi sahiplenme, gurur duyma ve koruma bilinci vermek ile ilçedeki ekonomiyi canlandırmak amaçlanıyor.

‘Gelecek Turizmde’den Safranbolu’nun hem turizmine hem de ekonomisine destek

Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’ndan yararlanmaya hak kazanan üçüncü proje ‘Safranbolu Hatırası’.

Proje kapsamında,  Safranbolu’yu ziyaret eden turistlerin hediyelik eşya satın alma davranışları ile beklentileri belirlenecek ve bu doğrultuda yeni hediyelik eşya tasarımlarının ortaya çıkarılmasına öncülük edilecek.

Karabük Üniversitesi ve Safranbolu Esnaf ve Sanaatkarlar Odası işbirliği ile gerçekleştirilecek projede hedef; Safranbolu'ya özgü hediyelik ürünlerin çeşitliliğini artırmak ve bölge halkı için bu çerçevede yeni iş imkânları yaratmak.    

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global