Seferihisar lezzetleri “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı”yla markalaşıyor

05.Kas.2014

Yerelde kadın emeğini yaygınlaştırma hedefiyle yola çıkan projeyle Seferihisarlı kadınların bölgeye özgü tatları markalaştırılacak. Üretilen ürünlerin Seferihisar pazarlarının yanı sıra internet aracılığıyla da tüketiciye ulaştırılması amaçlanıyor.

Seferihisar - Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’nun ilk dönem projelerinden “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı” 4 Kasım Salı günü düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Dünyaca ünlü “Sakin Şehirler” (Cittaslow)  arasında yer alan İzmir’in Seferihisar ilçesi Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle hayata geçen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’yla (STDF)  markalaşma yolunda önemli bir adım atıyor. Gelecek Turizmde ilk dönem projelerinden “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı” projesiyle Seferihisarlı kadınlar bölgeye özgü tatları markalaştıracak.

Seferihisar’ın yerel lezzetleri dünyaya açılıyor

Turizm odaklı projelerle yerel kalkınma modelleri oluşturan Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu kapsamında Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi’nde kurulan mutfağa fon desteğinin yanı sıra yararlanıcılara eğitim ve mentorluk desteği de veriliyor.

Üretilen özel ürünlerin Seferihisar pazarlarının yanı sıra internet aracılığıyla da tüketiciye ulaştırılması amaçlanıyor.

Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve UNDP yöneticileri, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Seferihisar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü

Ali Özdemir, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent Köstem, İzmir Ekonomi Üniversitesi Tarımsal Teknoloji ve Gıda Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Nazan Turhan ve basın mensuplarının da katılımıyla 4 Kasım 2014 Salı günü düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global