Startup Women ilk kez Türkiye’de, Ankara’da düzenlendi

04.May.2014

Kadın girişimcilere yönelik düzenlenen Startup Women’da kadın girişimcilerin çoğunlukta olduğu takımlar yenilikçi fikirlerini geliştirdi.

Ankara - UNDP, Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı ve Microsoft ortaklığında hayata geçirilen Geleceğini Tasarla ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi programları çerçevesinde Türkiye’de ilk defa düzenlenen Startup Women 2-5 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapıldı.  

Viveka, Cyberpark, TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu desteğiyle Ankara’daki girişimci adayları, geliştiriciler, tasarımcılar ve genç girişimciler bir araya geldi.

Etkinlik kapsamında 6 ekip 10 mentörün desteğiyle 48 saat boyunca yoğun çalışma sonucunda yenilikçi fikirlerini örnek ürün aşamasına getirdi.

Kazanan ‘Dert Sende Derman Bende’ projesi oldu

6 takım, 48 saat boyunca kesintisiz çalışarak teknoloji tabanlı, mobil uygulama ve web proje fikirlerini örnek ürün aşamasına getirdi ve jürinin değerlendirmesine sundu.

Bu özel etkinliğin jürisinde Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği kurucusu ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu üst kurul üyesi Sezai Hazır, 212 kurucu ortağı Numan Numan, Microsoft Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticisi Sertaç Çeltek, Boğaziçi Üniversitesi BUBA koordinatörü Cem Ener, Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakçı yer aldı.

Psikolojik desteğe ihtiyacı olan bireylerin fiyat aralıklarını kendilerinin belirlediği bir uygulama ile psikolojik destek verenlere ek kaynak sağlayarak buluşturan

‘Dert Sende Derman Bende’ çevrimiçi psikolojik destek platformu jüri tarafından birinciliğe layık görüldü.

Anadolu'nun ustalarının ürünlerini gerçek değerine ulaşacak pazarlara iletmeyi hedefleyen Han projesi ikinci oldu.

Üçüncülüğü ise, yoğun çalışanlar için sağlıklı yiyeceğe ulaşma sorununa çevrimiçi çözüm sunan LightButik ve sokak hayvanlarına düzenli besin sağlamak için oyunlaştırma yöntemini kullanan Me-How üçüncülüğü paylaştı.

Etkinliğin ana ortaklarından Microsoft ödül olarak birinci olan ‘Ders Sende Derman Bende’ ekibine 1 yıl boyunca Microsoft İnovasyon Merkezi’nde ücretsiz ofis imkânı ve danışmanlık desteği sağlayacak.  

Bunun yanı sıra ilk üçe giren ekipler Geleceğini Tasarla Projesi kapsamında 15 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenecek ve Microsoft uzmanları ile yuvarlak masa çalışmasının gerçekleşeceği “Innovation4Good” etkinliğine katılım hakkı kazandı.

Son olarak tüm katılımcılar ise 1 yıl boyunca ücretsiz kullanmak üzere DreamsPark yazılımı sahibi oldular.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global