Bize katılın: Özel sektör sürdürülebilir enerjiyi nasıl destekleyebilir?*

05 Mar 2014

UNDP, Avrupa ve Orta Asya’da sürdürülebilir enerji çözümlerinin geliştirilmesinde özel sektörün rolünün tartışılacağı bölgesel bir konferans için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İslam Kalkınma Bankası ile işbirliği yapıyor. Konferans 13-14 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.


Fotoğraf: UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Ofisi

BM Genel Sekreteri’nin 2011 yılında başlattığı Herkes için Sürdürülebilir Enerji girişiminin daha da yayılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Herkes için Sürdürülebilir Enerji girişimi, 2030 yılına kadar ulaşmayı umduğumuz üç ana hedeften oluşuyor:

1.       Modern enerji hizmetlerine evrensel erişimin sağlanması

2.       Küresel enerji karmasında yenilenebilir enerji payının iki katına çıkarılması

3.       Enerji verimliliğinin geliştirilmesinin küresel oranının iki katına çıkarılması

Mayıs ayında Avrupa ve Orta Asya Bölgesi’nden iş dünyasının önde gelen liderleriyle bir araya geleceğiz ve bazı zor soruları birlikte yanıtlamaya çalışacağız:

·         Sürdürülebilir enerji çözümleri ile ilgili yatırımları bölge genelinde nasıl artırabiliriz, güçlendirebiliriz?

·         Konu ile ilgili var olan faaliyetleri nasıl büyütebiliriz?

·         Enerji hizmetlerine evrensel erişimin sağlanması için yıllık 48 milyar ABD Doları değerinde küresel bir yatırımın yapılması gerekiyor. Bölgemizde bu yatırımın gerçekleşmesini sağlamak için gerekli kaynakları nasıl artıracağız?

Konferansa, özel sektörden önemli bir katılım olmasını umuyoruz ve özel şirketler ve finans kuruluşlarından, uluslararası örgütler ve hükümetlere kadar tüm sektörlerden katılımcılar arasında iletişim ağı oluşturmak ve fikir paylaşımı yapmak için elverişli bir alan sağlamayı umuyoruz.

Ana odak noktalarımızdan biri yeni yatırım fırsatlarının ve ortaklıklarının belirlenmesi olacak. Bu konferansın temel amacı, sürdürülebilir enerji alanında yeni ve heyecan yaratacak kamu-özel sektör ortaklıklarının ve yatırımlarının duyurulacağı bir platform olmak.

Etkinlik zamanı yaklaştıkça konferans ile ilgili daha çok bilgiyi sizlere aktaracağız, fakat bu arada size konferansta cevaplarını arayacağımız soruları sormak ve sizin cevaplarınızı duymak istiyoruz:

Sürdürülebilir enerjinin bölgeye getirilmesinde özel sektörün yer almasını sağlayacak umut verici yöntemler nelerdir?

Ayrıca bu yazıyı çevrenizde sürdürülebilir enerji konferansına katılmak isteyebilecek kişilerle paylaşmanız bizleri çok mutlu edecek.

>> Sürdürülebilir enerji konferansına kayıt olmak ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Bizi izlemeye devam edin. İstanbul’da görüşmek dileğiyle!

 

* Bu makale Christoph Henrich tarafından yazılmıştır ve UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Ofisi'nin blogunda yayımlanmıştır.