Liderler 2015 Zirvesi’nde yeni kalkınma hedeflerini belirleme kararı aldı

27.Eyl.2013

Dünya liderleri aşırı yoksulluğa, açlığa ve hastalıklara karşı mücadelenin hızlanması konusunda uzlaşmaya vardı ve Binyıl Kalkınma Hedefleri’nden (BKH) sonra uygulanacak olan yeni hedeflerin belirlenmesi için 2015 Zirvesi’nde bir araya gelinmesi çağrısında bulundu.

 Fotoğraf: Hatip Güven

Ankara - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Meclisi Başkanı’nın ev sahipliğinde 25 Eylül’de yapılan BKH özel etkinliği çerçevesinde kabul edilen raporda, ülkeler bugüne kadar dünya yoksullarının ihtiyaçlarını belirlemede ortak bir vizyon oluşturan sekiz madde ile elde edilen başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Aynı zamanda üye ülkeler, BKH’nin tam anlamıyla başarıya ulaşmasında karşılaşılan zorluklar nedeniyle oluşan ülkeler arası eşitsizlik ve farklılıklardan duydukları endişeleri paylaştı ve ilerlemenin istenilen sonuca ulaşabilmesi için amacına uygun ve birlikte adımlar atılması konusunda anlaştı.

Ülkeler 2015’in Eylül ayında yeni hedeflerin belirleneceği bir üst düzey zirve düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bu yeni hedeflerin ise, ekonomik dönüşümü sağlamak ve insanları yoksulluktan kurtarmak, sosyal adaleti geliştirmek ve aynı zamanda çevreyi korumak olan sürdürülebilir kalkınmanın üç ana maddesi arasındaki dengeyi sağlaması öngörülüyor.

BKH’nin temelleri üzerine belirlenecek yeni hedefler, ülkelerin koşullarını göz önünde bulundurarak bütün ülkeler tarafından uygulanabilecek.

Devletler bu süreçte, dünya çapında yapılan ve BM çabaları ile bir milyondan fazla insana ulaşan istişare ve araştırma sonuçlarını da göz önünde bulundurdu.

“Herkes için onurlu bir yaşam”

Genel Sekreter Ban Ki-moon, ülke temsilcilerine  “Herkes için onurlu bir yaşam” adlı raporunu sundu.

Rapor, BKH’nin sonuca ulaştırılması ve insanların ve yeryüzünün ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli olan yeni ve duyarlı bir sürdürülebilir kalkınma çerçevesi oluşturmaya yönelik Genel Sekreter’in eylem planını içeriyor.

Genel Sekreter, 2015 sonrası vizyon “istekli ama aynı zamanda basit, kalkınma için gerekli olan yeni bir işbirliği ile desteklenebilir olmalı" dedi.

Son BKH verilerine ulaşmak için: http://www.un.org/millenniumgoals/news.shtml

Genel Sekreter’in raporunun tamamı için tıklayınız.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global