BM Genel Kurulu: Türkiye 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

27.Eyl.2013

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında düzenlenen etkinlikte BM Genel Sekreteri Ban-Ki-moon, Türkiye’nin 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını duyurdu.

 Fotoğraf: OCHA/Paolo Palmero

Ankara - Dünya İnsani Yardım Zirvesi, gelecek için daha etkin ve kapsamlı aynı zamanda da dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları ele alan bir insani yardım gündemi oluşturmayı hedefliyor.

Zirve’nin bugüne kadar Türkiye’de düzenlenecek olan en önemli uluslararası etkinlik olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri ile BM İnsani Yardım Başkanı’na Türkiye’yi seçmelerinden ötürü teşekkürlerini iletti.

90 üye ülkenin temsilcileri ile sivil toplum, özel sektör ve BM temsilcileri 2016’da yapılması planlanan ilk İnsani Yardım Zirvesi için desteklerini sundu.

Hızla değişen bir dünya

İnsani Yardım Zirvesi fikri ilk defa 2012 yılında Genel Sekreter tarafından dile getirildi.

Şu anki uluslararası insani yardım sistemi 25 yıl önce oluşturuldu.

O zamandan beri insanı yardım koşulları da büyük ölçüde değişti. Gittikçe büyüyen insani yardım ihtiyaçlarının yanı sıra, bugün dünyada hiç olmadığı kadar insani yardım için faaliyet gösteren organizasyon ve topluluklar mevcut.

Bunun yanı sıra, Türkiye gibi yeni ülkeler yardım “eden” konumuna geliyor ve komşularına insani yardım götürüyor.

Bir bakışta Dünya İnsani Yardım Zirvesi (Kaynak: OCHA)

Zirve için hazırlıklar, gelecek yılın başında bölgesel istişareler ile başlayacak.

Bu istişarelerin devletlere, insani yardım kuruluşlarına, BM’ye, sivil topluma, özel sektöre, teknik uzmanlara ve diğer paydaşlara Zirve’yi şekillendirmek için fikirler sunması bekleniyor.

İstişareler, ilk belirlemelere göre dört tema etrafında toplanacak. Bunlar: etkili insani yardım, kırılganlığı azaltmak ve risk yönetimi, zor durumdaki insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve yenilik ile dönüşüm.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global