Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu ile destek verilecek projeler açıklandı

17.Eyl.2013

63 ilden 252 projenin başvurduğu Gelecek Turizmde-Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu desteğini almaya hak kazanan üç proje açıklandı. Projeler Bursa, Mardin ve İzmir’de uygulanacak.

Ankara- Fon desteği almak için değerlendirme sürecinden geçen projeler önce ön eleme sürecinden geçirildi.

Finale kalan 10 projenin sahipleri 29-30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Atölye çalışmasında bir araya geldiler.

Bu çalışmada edinilen bilgiler ve deneyimler doğrultusunda finale kalan projeler nihai başvurularını gönderdiler ve yapılan değerlendirme sonucunda üç proje fon desteği almaya hak kazandı.

Fon desteği almaya hak kazanan projeler şöyle:

  • %100 Misia- Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği- Bursa, Misi Köy
  • Mardin'de Kadınlar Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması- Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı- Mardin
  • Seferihisar'ın Geleneksel Mutfağı- Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi- İzmir, Seferihisar

 İpekböcekçiliği ve kadın emeği

%100 Misia projesi ile tarihi özellikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Misi Köyü'ndeki turizm faaliyetlerinin kültür turizmi çerçevesinde teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Kültür turizmi faaliyetleri Misi Köyü’nde yörenin tarihsel geçim kaynağı ipekböcekçiliği ile geliştirilecek ve kadının emeğinin yine kadınlar tarafından değerlendirildiği bir model oluşturulacak.   

Proje 12 ay sürecek ve proje süresinde Misi Köyü kadınlarına eğitimler verilecek.

Tescilli Misi Evi olan Koza Evi’nde bir restoran açılacak ve bu restoran kadınlar tarafından işletilecek.

Yine tescilli bir Misi Evi olan İpek Evi’nde ipekböcekçiliği üzerine atölyeler ve mağazalar açılacak ve kadınlar tarafından işletilecek.

İpek Evi’nde üretilecek ürünler markalaştırılarak pazarlamaları ve satışları yapılacak.

Kadın girişimciliği çok sektörlü işbirliği platformu ile desteklenecek

Mardin’de Kadınlar Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması projesi Mardin'de turizm alanında örnek bir kadın girişimi yaratarak sürdürülebilir turizmin gelişmesine ve iyi örneklerin çoğalmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Proje ile İpekyolu Pansiyon ve kafeteryası faaliyete geçirilecek ve 50 kadın ve genç kıza eğitimler verilecek.

Çok sektörlü işbirliği platformu kurularak özellikle turizm sektöründe kadın girişimciliğini destekleyen bir ortam yaratılması hedefleniyor.

Bu faaliyetlerin sonucunda bölgede turizm sektöründe konaklama ve yiyecek hizmeti verilmesi, diğer illerde de uygulanabilecek örnek bir kollektif kadın girişimi oluşturulması hedefleniyor.

Geleneksel mutfak ile kadın emeğinin yaygınlaştırılması

Yine bir yıl sürecek Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı projesi yerelde oluşan kadın emeğinin markalaştırılmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

Proje kapsamında kurulacak olan mutfakta Seferihisarlı kadınlar kurs vermek için eğitici eğitimleri alacak ve bilgi ve deneyimlerini gelen ziyaretçilere aktaracaklar.

Ayrıca, kadınlar tarafından üretilen ürünler için markalaştırma ve tanıtım çalışmaları yapılacak.

Markalaştırılan ürünlerin Seferihisar pazarlarının yanı sıra, internet aracılığıyla da tüketiciye ulaştırılması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global