‘Engelsiz Yaşam’ projesi başlatıldı

09.Tem.2013

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Peugeot Türkiye, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve UNDP ortaklığında başlatılan Engelsiz Yaşam projesi engelli bireylerin toplumsal yaşamın her alanına dâhil olmasını amaçlıyor.


Yeni Ufuklar -
Türkiye için önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olacak olan "Engelsiz Yaşam" projesinin açılış toplantısına proje ortaklarının temsilcileri katıldı.

Açılış toplantısında projeyle ilgili detaylı bilgiler verildi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, "Engelli bireylerin, toplumun geneliyle aynı yaşam alanlarını paylaşmasını sağlamak hepimizin görevi" dedi.

Marc Bergeretti, Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesinde bir strateji dâhilinde sağlam adımlarla ilerlediklerini ve bu alanda yapılması planlanan farklı çalışmalarla örnek olacak projenin, uzun yıllar devamını sağlayacaklarını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bakanlık Müşaviri Kenan Önalan, “Toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturan engellilerimiz, uzun yıllardan beri yanlış yaklaşımlarla toplumsal yaşamdan dışlanmışken, son 10 yılda ülkemizdeki engelli algısında büyük değişmeler oldu” dedi.

UNDP Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktör Yardımcısı Hansın Doğan, Birleşmiş Milletler engelli kişilerin haklarına dair sözleşmenin 13 Aralık 2006 tarihinde BM Genel Kurulu'nda oylamasız kabul edildiğini belirterek, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 53 ülkenin sözleşmeyi imzalamasıyla 3 Mayıs 2008'de yürürlüğe girdiğini söyledi.

AYDER’in kurucusu ve başkanı Ercan Tutal, “14 yıldır engelli bireylerin toplumsal hayata tam ve eşit katılımı için yenilikçi, sürdürülebilir ve alternatif projeler üreten Alternatif Yaşam Derneği olarak Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesinde de Peugeot ve UNDP ortaklığı ile pek çok ilke imza atacağımızdan hiç şüphem yoktur” dedi.

Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesi, sürdürülebilir kalkınmayı ve engelleri kaldırmayı hedef alan farklı aktivitelerle devam edecek.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global