Üst Düzey Panel 2015 sonrası kalkınma gündemi raporunu teslim etti

01.Tem.2013

2015 sonrası kalkınma gündeminin belirlenmesi içi çalışan bağımsız Üst Düzey Panel’in 27 üyesi adına Endonezya Devlet Başkanı hazırlanan raporu BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a 30 Mayıs tarihinde teslim etti.

Yeni Ufuklar, Temmuz 2013 - “Beş dönüşümsel değişiklik” üzerine kurulan “tek ve evresel kalkınma gündemi” raporun temelini oluşturuyor.

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın eş başkanlığını yaptığı Üst Düzey Panel, Genel Sekreter tarafından istediğimiz dünya ile ilgili görüşlerini etkili ve pratik bir vizyon ile bildirmeleri için kuruldu.

Panel geçen yıl boyunca 2015 sonrası kalkınma gündeminin nasıl olması gerektiğini tartıştı.

“Yeni Küresel Ortaklık: Yoksulluğu ortadan kaldırma ve sürdürülebilir kalkınma ile ekonomileri dönüştürme” başlıklı raporda 2030’a kadar aşırı yoksulluğu yok edecek ve sürdürülebilir kalkınma için önemli adımlar atılacak evrensel bir gündem belirlendi.

Raporu teslim alan Ban Ki-moon şunları belirtti: “2015 sonrası kalkınma gündemi süreci uluslararası kalkınmada yeni bir dönemi başlatmak için bize fırsat sunuyor. Bu fırsat ile aşırı yoksulluğu yok edebiliriz ve herkes için daha müreffeh, sürdürülebilir, eşitlikçi ve onurlu bir geleceğe sahip olabiliriz.”

Rapor beş dönüşümsel değişiklik üzerinden yola çıkıyor: aşırı yoksulluğu sona erdirmek, sürdürülebilir kalkınma üzerinden bir gelecek kurmak, ortaklık anlayışına yeni bir ruh kazandırmak ve barışı ve hesap verebilirliği sağlamak.

BM şu anda dünya genelinde insanları ‘istedikleri dünya’ hakkındaki görüşlerini belirttikleri bir platformda bir araya getiriyor.

Bu kamuoyu yoklaması kapsamında bugüne kadar 194 ülkeden yaklaşık 750 bin kişi görüşlerini bildirdi.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global