Afgan heyetin toplumsal cinsiyet eşitliği konulu çalışma ziyareti

16.Nis.2013

Afganistan Parlamentosu, Başkanlık Ofisi ve Bakanlık temsilcilerinden oluşan 21 kişilik heyet, Ankara ve Bursa’ya çalışma ziyaretinde bulundu. Nisan ayı başında yapılan çalışma ziyaretini Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye organize etti.

Ankara –  Çalışma ziyaretinin ana teması, toplumsal cinsiyet eşitliği ve Türkiye’deki toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizması idi.

Delegasyon temsilcileri, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizmasının işleyişinde ve politika yapımında aktif olarak rol alan paydaşlar ve kurumlar ile görüştü ve deneyimlerini paylaştı.

Heyet, UNDP Türkiye’nin yanı sıra ilgili merkezi ve yerel kurumlar ile, sivil toplum örgütleri ile ve üniversite temsilcileri ile görüştü.

Bu kurumlar arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, ODTÜ Kadın Çalışmaları Merkezi, Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi de vardı.

Afganistan Bağımsız Yerel Yönetim Reformu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kıdemli Danışmanı Najia Afsar çalışma ziyaretine ilişkin şunları söyledi: “Yapılan çalışma ziyareti ile Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizmasının yapısı, araçları, işleyişi ve ulusal politikalara ve programlara dâhil olma sürecini yerinde gözlemleme imkânı bulduk.”

UNDP Afganistan Ulusal Kurum İnşası Projesi temsilcisi Nilofar Barikzai, “Büyük verimlilikle sonuçlanan ziyaret neticesinde, gözlemlerimizi ülkemize taşıyarak toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen yerel ve merkezi politikalar üretilmesine yardımcı olmak artık bize düşüyor” dedi.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde, toplumsal cinsiyet ve kadının güçlendirilmesi konuları, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin tüm politika çalışmalarında ön saflarda yer aldı.

Afganistan Ulusal Kalkınma Stratejisi toplumsal cinsiyet ile ilgili endişeleri, tüm sektörlerin ‘ortak sorumlulukları’ olarak ifade ediyor.

Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar bünyesinde toplumsal cinsiyete duyarlı birimler kurulması ve kamu görevlilerinin kamusal aktivitelerde toplumsal cinsiyet bileşenini ana akımlaştırmaları konularında pek çok adım atıldı.

Afgan heyet ile bilgi ve deneyim paylaşımlarının yapılacağı etkinlikler düzenlenmeye devam edilecek.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global