UNDP ve Turkcell doğal afet ve krizler sırasında hayat kurtaran teknolojiyi görücüye çıkardı

01.May.2013

UNDP Başkan Yardımcısı Rebeca Grynspan, Türk hükümeti temsilcileri ve diğer BM yetkilileri, Ekim 2011’de Van’da meydana gelen deprem felaketinin ardından Turkcell’in tarafından uygulanan afet önleyici tedbirleri ve mobil haberleşme sistemlerinin sürekliliği konularını tartıştı.

Yeni Ufuklar, Mayıs 2013  –  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği tarafından 4 Nisan’da New York’ta düzenlenen üst düzey toplantıya katılan uzmanlara göre yenilikçi mobil teknolojiler gelişmekte olan ülkelerde meydana gelen çatışma ve afet dönemlerinde insanların hayatını kurtarabilir.

Son dönemde meydana gelen doğal afetler, Türk hükümeti ve Turkcell bu alanda öncü adımlara imza attı.

Toplantıda çatışma ve afetleri önlenme, müdahale etme ve iyileşme süreçlerinde bilişim teknolojisinin, özellikle cep telefonlarının, nasıl kullanıldığına dair örnekler gösterildi.

Toplantıda konuşan UNDP Başkan Yardımcısı Rebeca Grynspan, “Doğal afet ve çatışma riski bulunan ülkelerde önleyici tedbirlerle ilgili bilgilerin hızlı bir şekilde paylaşılması can ve mal kaybını engelleyebilir” dedi.

Grynspan, “Mobil teknoloji kriz zamanlarında vatandaşların diğerleriyle ve yetkili kişi ve kurumlarla iletişimini sağlayarak kritik bilgilerin yayılımını sağlıyor” diye de ekledi.

Hayat kurtaran acil durum mesajları

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde yapılan toplantıda Grynspan, deprem sonrasında hayat kurtaran acil durum mesajlarının iletilmesinde ve yardımlaşma ağının kurulmasında önemli bir rol oynayan Turkcell’i tebrik etti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Van depremi sonrasında edindiğimiz deneyimlerimiz, mobil teknolojilerin kararlılık, hazırlıklı olma ve hızlı hareket etme ile birleştiğinde insanların hayatını kurtarabileceğini bir kez daha kanıtladı” dedi.

 “Van için Türkiye kumbarası”

Turkcell deprem sırasında acil yardım çağrısında bulunan 10 binden fazla mesajın iletilmesinde yardımcı oldu.

Deprem sonrasında Turkcell, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ve Türk Eğitim Vakfının (TEV) işbirliği ile “Van için Türkiye Kumbarası” projesini başlattı. Bu proje ile öğretmenler ve öğrenciler için depreme dayanıklı ev ve yurtların inşa edilmesi için milyonlarca doların toplandı.

Rebeca Grynspan, “Bu toplantının UNDP’nin ve Türkiye’nin bu alandaki deneyimlerinden yeni bilgiler edinilmesi için eşsiz bir fırsat yarattığını vurguladı. Grynspan ayrıca, “Bu gibi örneklerin dünyanın diğer bölgelerinde nasıl uygulanabileceğini düşünmemiz için de bir başlangıç olacağını umuyorum” dedi.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global