2013 İnsani Gelişme Raporu Meksika'da açıklandı

14.Mar.2013

2013 İnsani Gelişme Raporu, 14 Mart Perşembe günü Meksika’da düzenlenen bir toplantıyla açıklandı.

Ankara – Bu sene, ‘Güney’in Yükselişi: Farklılıklar Dünyasında İnsani Gelişme’ başlığını taşıyan rapor, UNDP Başkanı Helen Clark ve Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Bu seneki İnsani Gelişme Raporu, insani gelişme açısından önemli ilerlemeler kaydeden, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, gelişmekte olan 40’tan fazla ülkenin son on yıl içinde kat ettiği yolu gözler önüne seriyor.

Güney’in Yükselişi ve İnsani Gelişme


“Gelişmekte olan ülkelerdeki pek çok insanın yaşam koşulları ve elde ettiği fırsatlar hiç bu kadar hızlı ve kapsamlı bir şekilde değişmemişti” denilen raporda, “Yüzyıllardan bu yana ilk kez, gelişmekte olan ülkeler, diğer bir deyişle ‘Güney’, küresel ekonomik büyüme ve toplumsal değişim alanlarında itici güç oldu” ifadesi kullanılıyor.

UNDP Başkanı Helen Clark, raporun önsözünde, “2013 raporu, bu ivmenin sürdürülebilir kılınmasına yardımcı olabilecek siyasi öncelikler önererek ve gelişmedeki dönüşümün belirli itici güçlerini tanımlayarak, kalkınma alanındaki tartışmalara önemli bir katkıda bulunuyor” diyor.

Norveç birinci, Nijer son sırada


2013 İnsani Gelişme Raporu’ndaki en son İnsani Gelişme Endeksi (İGE) verilerine göre Norveç, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri, 187 ülke ve bölge arasında başı çekiyor.

Savaş mağduru Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve kuraklık mağduru Nijer ise en düşük endeks değerlerine sahip.

2013 İnsani Gelişme Raporu’nda Türkiye

Rapora, Türkiye Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katkıda bulundu.

Cevdet Yılmaz, rapordaki yazısında, Türkiye’nin yoksulluğu azaltma stratejisi olarak sağlık, eğitim ve sosyal destek programlarını nasıl güçlendirdiğine değiniyor.

2013 raporunun verilerine göre, Türkiye’nin 2012’deki İnsani Gelişme Endeksi (İGE) değeri 0.722 oldu. Bu değerle Türkiye yüksek insani gelişme kategorisinde yer aldı ve 187 ülke ve bölge arasında 90.  ülke oldu.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global