Küresel buluşma noktası: styleturkish.com

Bir internet portalı Türkiye’nin tekstil endüstrisi dış ticaretini en dezavantajlı bölgelerdeki şirketlerin yararına değiştirebilir mi? Bu makalede UNDP’nin katkılarıyla kurulan böyle bir portalın hikâyesini anlatıyoruz.

Uluslararası bir tedarikçi olan styleturkish.com’dan önce de Türk Moda Endüstrisi küresel markalar için üretiyordu ve kendi koleksiyonları ile yurtdışında kendi markasını yaratmış ve yıllık 15 milyar dolarlık ihracat yapabiliyordu.

80’lerin başından itibaren hem üretimde hem de ihracatta Türkiye’nin lokomotifi olarak görülüyordu. Moda sektörü Türk sanayicilerine dış ticareti öğreten sektör olarak değerlendiriliyordu. 2000’li yıllarda sektörün misyonu hem bir moda hem de bir marka olarak tanımlanmaya başlandı.

Var olan kapasitesi ve istihdam olanaklarıyla hazır giyimde ve konfeksiyonda bir üretim devi olan Türkiye, son yıllarda yaptığı hamlelerle moda ve markayı üretim gücü ile bir araya getirerek sektör için yeni bir gelecek belirlemeye çalışıyor. 

Hala ilerlenmesi gereken yollar olsa da Türk Moda Endüstrisinin kalite, tasarım ve pazarlama alanlarında belli standartları yerine getirdiğini kabul etmek gerekiyor. Fakat sürekli olarak küreselleşen dünyada takip edilmesi gereken yeni trendler ve gereklilikler var.

Bir yandan küreselleşen dünya, kızışan rekabet ve karmaşık ilişkiler bazıları için heves kırıcı olabilir ama diğer yandan yeni araçlar pek çok insan için önceden elde edemeyeceği fırsatları yaratarak hayatları kolaylaştırıyor.

Styleturkish.com’un önemi tam da bu noktada ortaya çıkıyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), UNDP ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğinde yürütülen ‘Türkiye’nin Tekstil Sektöründe KOBİ’ler için Sürdürülebilir Ağlar ve İlişkiler Zinciri Oluşturulması’ Ortak Programı kapsamında styleturkish.com portalını kurdu. Türkiye’nin en yoksul Doğu bölgesinde yer alan dört pilot ülkede yapılan çalışmaların ve eğitim faaliyetlerinin sonuçları, portalın önemini gözler önüne seriyor.

Öne çıkanlar

  • 9 bin ihracat şirketini ve dünyanın dört bir tarafından 800 binden fazla tedarikçiyi ve satın alma dairesini bir araya getiren styleturkish.com, Türk moda endüstrisinin kullanımına sunuldu.
  • Styleturkish.com ile dış ticarette ve pazarlara erişimde önemli kazanımlar sağlayan sektör, bu adresin herkesin referans göstereceği bir portal olabileceğini gösterdi.

9 bin ihracat şirketini ve dünyanın dört bir tarafından 800 binden fazla tedarikçiyi ve satın alma dairesini bir araya getiren styleturkish.com, Türk moda endüstrisinin kullanımına sunuldu. Ülkenin çeşitli bölgelerindeki hazır giyim ve konfeksiyon şirketleri dünya pazarlarına direkt olarak ulaştı ve bu kısa zamanda ticaret dışında bilgi ve iletişim hizmetlerine de erişme imkanı buldu.

Styleturkish.com ile dış ticarette ve pazarlara erişimde önemli kazanımlar sağlayan sektör, bu adresin herkesin referans göstereceği bir portal olabileceğini gösterdi.

Style Turkish “En iyi İş Ağı Portalı” ödülüne layık görüldü. ABD Çevrimiçi Pazarlama Birliği yetkilileri tekstil endüstrisine küresel bir yaklaşım getirdiği için ve etkileşimli iş fırsatları, kalitesi ve içeriğinin çeşitliği için bu ödülü Style Turkish’e verdiklerini söyledi.

Türkiye’nin doğusunda, Gaziantep ve Malatya’daki şirketler bölgesel bir vizyondan küresel bir vizyona geçiş yapma imkânına sahip oldular. Bu şehirler ülkenin doğusundaki bölgesel ticarete hâkim şehirler. Üretimindeki kalite ve esnekliğe rağmen Malatya’daki bir hazır giyim firması ürünlerini küresel pazarlara nasıl götüreceğini bilmez iken, Style Turkish ile bu şirket dünyanın en önemli alıcıların buluştuğu bir portala girmiş oldu.

Bu durum sadece bazı şirketlerin ihracatla tanışmasına vesile olmadı, aynı zamanda küresel ticaret disipliniyle de tanışmalarında aracı oldu.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global